لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۵۹

یک مقام نظامی ایران می‌گوید صدای چند «انفجار مهیب» در غرب کشور مربوط به رعد و برق بود


(این گزارش به روز رسانی شده‌است)

گروهی از ساکنان چند شهر در استان‌های مختلف، بامداد ‌یکشنبه ۲۶ دی‌ماه صدای چند انفجار‌ را که به گفته آن‌ها مهیب بوده شنیده‌اند. مقامات ایران با تاخیری چند ساعته، آن را صدای رعد و برق عنوان کردند. روز یکشنبه، خبرگزاری تسنیم به نقل از یک «منبع آگاه نیروهای مسلح» نوشت، «منبع اصلی صدای شنیده شده، وقوع رعد و برق در منطقه غرب کشور بود».

بامداد یکشنبه منابع صدای آمریکا در سنندج، مرکز استان کردستان از شنیدە شدن صدای انفجار مهیب خبر دادند. این منابع می‌گویند صدای سه انفجار متوالی هم ساعت یک بامداد به وقت ایران در جوانرود استان کرمانشاه به گوش رسید.

وبسایت داخلی «رکنا» به گوش رسیدن صدای انفجار شدید در اسدآباد همدان را تایید کرد. دقایقی بعد، سعید کتابی فرماندار اسدآباد در گفت‌و‌گو با خبرنگار فارس با بیان اینکه صدای مهیبی شنیده شد، گفت: «ابتدا گمان رفت که صدای رعد و برق با توجه به شرایط جوی است، اما این امکان رد شد.»

پایگاه خبری «صابرین‌نیوز» متعلق بە نیروهای حشد الشعبی عراق هم شنیده شدن صدای انفجار‌ در کرمانشاه، سنندج و همدان را تایید کرده است اما آن را به برگزاری «رزمایش بزرگ پدافند هوایی ایران برای آزمایش سامانه‌های پدافند هوایی جدید» نسبت داد.

از سوی دیگر، مهدی باب‌الحوائجی، معاون سیاسی و امنیتی استانداری همدان هم در ساعتی بعد از شنیده شدن صدای انفجار گفت که پس از شنیده شدن «صدای مهیب انفجار» بررسی‌ها صورت گرفت و‌ این صدا احتمالا «مربوط به برخی از اقدامات آموزشی» بوده است.

اینتل لب، موسسه تحقیقاتی بین‌المللی در زمینه مشاوره اطلاعات، سپتامبر امسال از احداث پایگاە موشکی در کرمانشاە خبر دادە بود.

این اولین بار نیست که گزارش‌هایی در مورد شنیده شدن صدای انفجار در مناطق مختلف ایران منتشر می شود.

خبرگزاری جمهوری اسلامی، ایرنا، دو هفته پیش در گزارشی اعلام کرد صدای بلندی که روز چهارشنبه در حومه شهر کرج در غرب تهران شنیده شد، بر اثر شلیک راکت توسط سپاه پاسداران در حین یک تمرین آموزشی ایجاد شد.

XS
SM
MD
LG