لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۱۰

سفیر ایران در عراق: حمله موشکی سپاه به اربیل پاسخ به عملیات اسرائیل در داخل ایران بود


تصویری از ویلای باز کریم برزنجی، سرمایه‌دار کُرد عراقی، که هدف حملات موشکی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی قرار گرفت. ١٣ مارس ٢٠٢٢
تصویری از ویلای باز کریم برزنجی، سرمایه‌دار کُرد عراقی، که هدف حملات موشکی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی قرار گرفت. ١٣ مارس ٢٠٢٢

سفیر ایران در بغداد با دفاع از حمله اخیر جمهوری اسلامی به مواضعی در اربیل عراق می‌گوید حمله موشکی به اربیل پاسخ به عملیات اسرائیل در داخل ایران بود.

ایرج مسجدی، شامگاه پنج شنبه، در مصاحبه‌ای با تلویزیون الشرقیه اعلام کرد مقامات اقلیم کردستان نگرانی‌های امنیتی ایران را جدی نمی‌گیرند و اسرائیل از خاک اقلیم امنیت جمهوری اسلامی را به خطر می‌اندازد.

به گفته ایرج مسجدی، دلیل حمله موشکی ایران علیه اربیل « عملیاتی بود که نیروهای اسرائیلی از داخل خاک اقلیم کردستان علیه پایگاه وابسته به سپاه پاسدارن انقلاب اسلامی در کرمانشاه انجام دادند.»

پس از حمله موشکی ٢٢ اسفند به منزل شیخ باز کریم، مدیر اجرایی شرکت نفتی کار گروپ، سپاه پاسداران هم اعلام کرد که یک مرکز اسرئیلی را هدف قرار داده است. ادعایی که بغداد و اربیل آن را به کلی رد کردند.

ایالات متحده و بسیاری دیگر از کشور‌های جهان هم این حمله را محکوم کردند.

اما به گزارش رویترز، دلیل این حمله مقابله با تلاش‌های اربیل برای توسعه بخش نفت و گاز خود و صادرات گاز به اروپا بوده است.

این حمله تنش‌ها میان دو کشور را افزایش داد و عراق تهدید به شکایت از سازمان ملل کرد. چهارشنبه گذشته هم وزیر خارجه عراق در رأس یک هیأت امنیتی به تهران سفر کرد.

ایرج مسجدی در این مصاحبه همچنین ادعاهای گذشته ایران مبنی بر استفاده احزاب کُرد مخالف جمهوری اسلامی از خاک اقلیم کردستان برای عملیات نظامی در داخل ایران را دوباره تکرار و خواستار مقبله اربیل و بغداد با این احزاب شد.

احزاب کُرد و مقامات اربیل بارها این ادعای جمهوری اسلامی را رد کرده‌اند.

ایرج مسجدی قرار است به زودی جای خود را به محمد کاظم آل صادق معاون خود بدهد.

به گزارش رسانه‌های منطقه، دلیل تغییر ایرج مسجدی، نارضایتی سپاه پاسداران و گروه‌های تحت حمایتش در عراق از عملکرد وی در بغداد بوده است. اما خود او می‌گوید مأموریتش پایان یافته است.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG