لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۲۲

اعلام خبر کشف «بمب» در کرج و دستگیری ۴ تبعه خارجی همزمان با ادعای مشارکت ۲۰ کشور در اعتراضات سراسری


اعتراضات سراسری
اعتراضات سراسری

روز دوشنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۲ رسانه رسمی بیت علی خامنه‌ای با انتشار متن گفتگو با محمد کاظمی رئیس سازمان اطلاعات سپاه مدعی شد که سرویس‌های اطلاعاتی نزدیک به ۲۰ کشور در «اغتشاشات» سال قبل دست داشته‌اند.

چند ساعت بعد خبرگزاری تسنیم وابسته به سپاه از کشف یک بسته انفجاری در هشتگرد کرج و بازداشت ۴ تبعه خارجی در این زمینه خبر داد.

خبرگزاری تسنیم به نقل از سپاه استان البرز اعلام کرد این بسته انفجاری در یک مرکز «دپوی نخاله» که در مجاورت پست فشار قوی برق و ایستگاه تقلیل فشار گاز قرار دارد، کشف شده و در این زمینه ۴ تبعه خارجی دستگیر شده‌اند.

محمد کاظمی رئیس سازمان اطلاعات سپاه در گفتگویی مفصل با وب‌سایت رسمی «علی خامنه‌ای» با تکرار واژه «اغتشاشات» به جای «اعتراضات» در سال ۱۴۰۱، این اعتراضات را ناشی از تحرکات و برنامه‌ریزی‌های «دشمنان» دانست و مدعی شد که براساس بررسی‌های اطلاعاتی در سازمان اطلاعات سپاه، نقش‌آفرینی و مشارکت سرویس‌های اطلاعاتی نزدیک به بیست کشور در این «اغتشاشات» ثابت شده است و بعضا برخی از کشورها چند سرویس اطلاعاتی‌شان را در این موضوع دخالت داده‌اند.

او مداخله سرویس‌های اطلاعاتی و سفارتخانه‌های این کشورها را به صورت مستقیم و غیرمستقیم یا با همکاری عوامل نیابتی در عرصه‌های مختلف سیاسی، امنیتی، دیپلماتیک، حقوقی و سایبری دانست و افزود:«آمریکا، انگلیس، امارات، عربستان، فرانسه، آلمان، کانادا، بلژیک، اتریش، آلبانی، استرالیا، ایسلند، ایتالیا، کوزوو، نروژ، بحرین، نیوزلند و اسرائیل در ایجاد و هدایت این اعتراضات دخیل بودند و تقسیم کار کردند.»

این در حالی است که محمد کاظمی رئیس اطلاعات سپاه به همراه چهار فرمانده ارشد دیگر این نهاد به نامهای، سیاری، محققی و بازقندی، هفتم اردیبهشت ماه ۱۴۰۲ بابت نقش‌شان در بازداشت شهروندان آمریکایی از سوی ایالات متحده تحریم شدند.

سیزدهم خرداد، یک سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده به صدای آمریکا گفت:‌ جمهوری اسلامی «ید طولایی» در «گروگان‌گیری» و حبس ناعادلانه اتباع خارجی به عنوان «اهرم سیاسی» دارد.

XS
SM
MD
LG