لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۱ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۰۷

شهروند دانمارکی آزادشده از ایران وارد کشورش شد


توماس کیمس، شهروند دانمارکی آزادشده از زندان در ایران

توماس کیمس، شهروند دانمارکی که روز جمعه از زندان در ایران آزاد شد روز شنبه سوم ماه ژوئن وارد دانمارک شد.

این شهروند دانمارکی نسبت به آزادی از زندان و بازگشت به کشور خود و دیدار با پدر و مادرش ابراز خوشحالی کرد.

توماس کیمس پس از ورود به دانمارک در مصاحبه‌ای در فرودگاه گفت به عنوان گردشگر به ایران رفته بود اما ناگهان آزادی‌اش سلب شد و مجبور شد به منظور حفظ سلامت جسمی و ذهنی، به شرایط جدیدش عادت کند.

به گزارش رویترز او گفت مقامات زندان به مانند «یک مهمان» با او رفتار کردند و تحت هیچ شکنجه فیزیکی قرار نگرفته و غذا و نوشیدنی در اختیارش قرار داده‌اند اما آزادی‌اش را از او گرفته بودند.

وزیر امور خارجه دانمارک روز جمعه با ابراز خوشحالی نسبت به آزادی این شهروند دانمارکی، از بلژیک و عمان به خاطر نقش‌شان در آزادی توماس کیمس قدردانی کرده بود.

دو شهروند ایرانی-اتریشی به نام‌های کامران قادری و مسعود مصاحب و این شهروند دانمارکی پس از پادرمیانی بلژیک و عمان روز جمعه از زندان جمهوری اسلامی آزاد شدند و ایران را ترک کردند.

آزادی این سه شهروند اروپایی حدود سه هفته پس از آزادی دو شهروند فرانسوی و فرانسوی-ایرلندی دیگر به نام‌های بنجامین بریر و برنارد فیلان انجام می‌شود.

همچنین جمعه گذشته دولت‌های ایران و بلژیک با پادرمیانی پادشاهی عمان، اسدالله اسدی، دیپلمات محکوم به دست‌داشتن در اقدام تروریستی، را با اولیویه وندکستله، امدادگر بلژیکی، مبادله کردند.

کشورهای غربی زندانی شدن شهروندان خود از سوی جمهوری اسلامی را «گروگان گیری سیاسی» خوانده و بارها از جمهوری اسلامی خواسته‌اند به این رویه «ظالمانه» خود پایان دهد.

اما جمهوری اسلامی با رد این موضوع و بدون ارائه هیچ سند و مدرکی، همچنان به بازداشت و زندانی‌کردن شهروندان غربی و دوتابعیتی بنا به اتهاماتی همچون «جاسوسی» و «اقدام علیه امنیت ملی» ادامه می‌دهد.

XS
SM
MD
LG