لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۵۵

آمریکا می‌گوید جمهوری اسلامی «ید طولایی» در «گروگان‌گیری» اتباع خارجی برای پیش‌برد «مقاصد سیاسی» دارد


زندان اوین
زندان اوین

یک سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده در پاسخ به صدای آمریکا ضمن ابراز خوشحالی از آزادی سه زندانی از زندانهای جمهوری اسلامی، تصریح کرد که آمریکا متعهد به تامین آزادی همه گروگان‌های ایالات متحده در جمهوری اسلامی است.

این سخنگو افزود: «بی‌وقفه برای بازگرداندن همه اتباعی که به ناروا در خارج از کشور بازداشت شده‌اند تلاش می‌کنیم و تا زمانی که آنها به‌ عزیزان خود نپیوندند، دست از کار نمی‌کشیم.»

این مقام وزارت خارجه آمریکا تاکید کرد که جمهوری اسلامی با این رفتار ظالمانه «ید طولایی» در «گروگان‌گیری» و حبس ناعادلانه اتباع خارجی به عنوان «اهرم سیاسی» دارد.

همچنین وزارت خارجه ایالات متحده در پاسخ به صدای آمریکا درباره آزادی شهروندان اروپایی گفت: «خوشحالیم که دو شهروند اتریشی و یک شهروند دانمارکی از ایران آزاد شده و به خانه و خانواده خود بازگشتند.»

روز جمعه ۱۲ خرداد وزیر امور خارجه اتریش با انتشار بیانیه‌ای از آزادی کامران قادری و مسعود مصاحب، دو شهروند دوتابعیتی ایرانی-اتریشی زندانی در ایران، خبر داد. یک زندانی دانمارکی نیز از زندانهای ایران آزاد شده است که تا کنون هویت او اعلام نشده است.

آزادی این سه شهروند اروپایی حدود سه هفته پس از آزادی دو شهروند فرانسوی و فرانسوی-ایرلندی دیگر به نام‌های بنجامین بریر و برنارد فیلان انجام می‌شود.

همچنین جمعه گذشته دولت‌های ایران و عمان با پادرمیانی پادشاهی عمان، اسدالله اسدی، دیپلمات محکوم به دست‌داشتن در اقدام تروریستی، را با اولیویه وندکستله، امدادگر بلژیکی، مبادله کردند.

کشورهای غربی، زندانی شدن شهروندان خود از سوی جمهوری اسلامی را «گروگان‌گیری سیاسی» خوانده و بارها از جمهوری اسلامی خواسته‌اند به این رویه «ظالمانه» خود پایان دهد.

اما جمهوری اسلامی با رد این موضوع و بدون ارائه هیچ سند و مدرکی، همچنان به بازداشت و زندانی‌کردن شهروندان غربی و دوتابعیتی بنا به اتهاماتی همچون «جاسوسی» و «اقدام علیه امنیت ملی» ادامه می‌دهد.

آیا گشایشی در مذاکرات اتمی اتفاق افتاده است؟ گزارش گیتا آرین
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:03:09 0:00


XS
SM
MD
LG