لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۰۳

باقر نمازی در روز پدر: دوتابعیتی‌های زندانی در ایران را به خانه بازگردانید


سیامک و باقر نمازی
سیامک و باقر نمازی

باقر نمازی، پدر سیامک نمازی، زندانی دوتابعیتی ایرانی-آمریکایی، روز یکشنبه در پیامی خواستار اقدامی عملی برای آزادی فرزندش از زندان جمهوری اسلامی شد.

باقر نمازی روز یکشنبه ۲۸ خرداد با انتشار پیامی تصویری به مناسبت روز پدر باقر نمازی با اشاره به مناسبت روز پدر گفت که او این روز را بدون پسرش سیامک در کنارش می‌گذراند.

او در توییتی گفت: «دیگر بس است. خشم من عمیق و اندوه من شدید است؛ من به جای حرف، به عمل نیاز دارم.»

او خطاب به مقامات حکومت جمهوری اسلامی گفت: «خطاب به آن نیروهای تاریکی که عزیزان ما را نگه داشته‌اند می‌گویم: روز حساب و کتاب شما به زودی فرا می‌رسد.»

او از سیامک نمازی، مراد طاهباز، و عماد شرقی به عنوان افرادی که تنها به دلیل داشتن شهروندی آمریکا در اوین نگهداری می‌شوند، یاد کرد.

او در این پیام از جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، خواست که «اقدامات لازم را برای بازگرداندن آنها به خانه» انجام دهد.

ناظران امور ایران می‌گویند که جمهوری اسلامی با بازداشت شهروندان کشورهای دیگر، به ویژه دوتابعیتی‌ها، قصد دارد از آنها برای چانه‌زنی‌ در روابط خود با دیگر کشورها استفاده کند و در عمل، آنها را با اتهامات دروغین گروگان می‌گیرد.

جمهوری اسلامی باقر نمازی را نیز که یکی از مقامات بازنشسته یونیسف است در سال ۱۳۹۵ هنگام تلاش برای ملاقات با پسرش بازداشت کرد و پدر و پسر به اتهام «همکاری با یک دولت متخاصم» محکوم شناخته شدند. باقر نمازی سالخورده که نیازمند مداواهای پزشکی بود مهر ۱۴۰۱ اجازه یافت ایران را ترک کند.

پیش‌تر بسیاری از کشورهای غربی از جمله مقامات ایالات متحده بارها به شهروندان دو تابعیتی هشدار داده‌اند که با توجه به اقدامات جمهوری اسلامی، سفر به ایران مخاطره‌آمیز است و از آنها خواسته‌اند با سفر به ایران، حتی برای دید و بازدیدهای خانوادگی، خود را به خطر نیاندازند.

دولت ایالات متحده بارها تاکید کرده است که بازگرداندن آمریکایی‌های بازداشت شده در دیگر کشورهای جهان، از جمله در ایران، از مهمترین اولویت‌ها محسوب می‌شود.

یک مقام دولت ایالات متحده روز جمعه ۲۶ خرداد به بخش فارسی صدای آمریکا در مورد تلاش برای آزادی زندانیان آمریکایی در ایران گفت: «ما هیچ اولویتی بالاتر از امنیت و ایمنی شهروندان آمریکایی در خارج از خاک‌مان نداریم. ایران باید شهروندان آمریکایی را که به ناحق بازداشت کرده است، آزاد کند. ادامه بازداشت اتباع آمریکایی توسط آنها غیرقابل قبول است و ما به تلاش مجدانه برای بازگرداندن هر آمریکایی که به ناحق بازداشت شده، ادامه خواهیم داد.»

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG