لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۲۲

سناتور جین شاهین، رئیس کمیسیون دوحزبی برای مبارزه با گروگان‌گیری شهروندان آمریکایی شد


سناتور جین شاهین، عضو دموکرات کمیته روابط خارجی و نیروهای مسلح سنای آمریکا، اعلام کرد که به صورت افتخاری، ریاست مشترک کمیسیونی دوحزبی را با «مرکز مطالعات استراتژیک و بین‌المللی» و با هدف مبارزه با گروگان‌گیری و بازداشت‌های غیرقانونی در سراسر جهان بر عهده گرفته است.

این کمیسیون شامل گروگان‌های پیشین، اعضای خانواده آنها، دیپلمات‌ها، دانشگاهیان و روزنامه‌نگارانی است که همه آنها، سابقه فعالیت در زمینه معضل گروگان‌ها را‌ دارند.

سناتور شاهین خواستار به‌کار‌گیری همه توان دولت آمریکا برای بررسی اقدامات لازم و اطمینان یافتن از بازگشت امن همه آمریکایی‌های «به ناحق بازداشت شده‌»، شد.

علاوه بر اعلام تشکیل این کمیسیون، مجلس سنای آمریکا به اتفاق آراء، قانونی دوحزبی را به رهبری شاهین تصویب کرده است که یک روز ملی برای به رسمیت شناختن گروگان‌های آمریکایی و خانواده‌های آنها تعیین شود و توجه بیشتری را به وضعیت شهروندان آمریکا که در خارج از کشور بازداشت شده‌اند، جلب کند.

ایالات متحده، سازمان اطلاعات سپاه پاسداران و چهار فرمانده ارشد آن را بابت نقش‌شان در بازداشت شهروندان آمریکایی، تحریم‌ کرده است.

سیامک نمازی، مراد طاهباز و عماد شرقی از جمله ایرانی‌ - آمریکایی‌هایی هستند که جمهوری اسلامی آنها را متهم به جاسوسی و زندانی کرده است.

ناظران امور ایران می‌گویند که جمهوری اسلامی با بازداشت شهروندان کشورهای دیگر، به ویژه دوتابعیتی‌ها، قصد دارد از آنها برای چانه‌زنی‌ در روابط خود با دیگر کشورها استفاده کند و در عمل، آنها را با اتهامات دروغین گروگان می‌گیرد.

بسیاری از کشورهای غربی از جمله مقامات ایالات متحده بارها به شهروندان دو تابعیتی هشدار داده‌اند که با توجه به اقدامات جمهوری اسلامی، سفر به ایران مخاطره‌آمیز است و از آنها خواسته‌اند با سفر به ایران، حتی برای دید و بازدیدهای خانوادگی، خود را به خطر نیندازند.

XS
SM
MD
LG