لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۴۱

وزیر خارجه بلژیک: «در سطح اروپا» برای آزادی احمدرضا جلالی دست به کار شده‌ایم


احمدرضا جلالی، پژوهشگر ایرانی- سوئدی زندانی و محکوم به اعدام توسط جمهوری اسلامی
احمدرضا جلالی، پژوهشگر ایرانی- سوئدی زندانی و محکوم به اعدام توسط جمهوری اسلامی

وزیر امور خارجه بلژیک روز جمعه گفت کشورش «در سطح اروپا» برای آزادی احمدرضا جلالی، پژوهشگر ایرانی-سوئدی، دست به کار شده‌ است.

حجه لحبیب که برای دیدار با مقامات عمانی به مسقط، پایتخت این کشور، رفته است گفت به همراه جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، و چارلز میشل، رئیس شورای اروپا، خواهان آزادی آقای جلالی و لغو مجازات اعدام شده‌اند.

دیپلمات ارشد بلژیک تصریح کرد به بسیج تلاش‌ها برای آزادی احمدرضا جلالی ادامه خواهد داد.

خانم لحبیب پادرمیانی «تاریخی» عمان در آزادی اخیر چهار شهروند اروپایی از جمله اولیویه وندکستله، امدادگر بلژیکی، را ستود.

او در واکنش به مخالفت‌ها با آزادی اسدالله اسدی، دیپلمات ایرانی محکوم به اقدام تروریستی، در ازای آزادی وندکستله و سه شهروند اروپایی دیگر گفت: «ما زندگی را ترجیح دادیم. اولویت ما این بود اولیویه وندکستله را در شرایطی خوب و بدون در انتظار ماندن برای مدتی خیلی طولانی، به خانه بازگردانیم.»

در هفته‌های اخیر اولیویه وندکستله از بلژیک، توماس کیمس از دانمارک، و دو شهروند ایرانی-اتریشی به نام‌های کامران قادری و مسعود مصاحب با پادرمیانی عمان و بلژیک در ازای آزادی اسدالله اسدی از ایران آزاد شدند.

احمدرضا جلالی، پژوهشگر ایرانی-سوئدی، از اردیبهشت سال ۱۳۹۵ بنا به اتهامات ثابت نشده همچون «جاسوسی» بازداشت و به اعدام محکوم شده است.

ناظران امور ایران می‌گویند که جمهوری اسلامی با بازداشت شهروندان کشورهای دیگر، به ویژه دوتابعیتی‌ها، قصد دارد از آنها برای چانه‌زنی‌ در روابط خود با دیگر کشورها استفاده کند و در عمل آنها را با اتهامات دروغین گروگان می‌گیرد.

بسیاری از کشورهای غربی از جمله مقامات ایالات متحده بارها به شهروندان دوتابعیتی هشدار داده‌اند که با توجه به اقدامات جمهوری اسلامی، سفر به ایران مخاطره‌آمیز است و از آنها خواسته‌اند با سفر به ایران، حتی برای دید و بازدیدهای خانوادگی، خود را به خطر نیندازند.

XS
SM
MD
LG