لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۲۵

وکیل سیامک نمازی و همسر شهاب دلیلی ادعای «آزادی زندانیان دوتابعیتی» را رد کردند


تجمع خانواده‌های زندانیان دوتابعیتی در مقابل کاخ سفید
تجمع خانواده‌های زندانیان دوتابعیتی در مقابل کاخ سفید

رسانه‌های ایران اخباری در مورد احتمال آزادی قریب‌الوقوع زندانیان آمریکایی در ایران منتشر کرده و گفته‌اند به‌زودی در این مورد خبرهای خوب بیشتری منتشر خواهد شد. این در حالی است که خانواده این زندانی‌ها از وجود چنین اخباری یا احتمال آزادی عزیزان خود، ابراز بی‌اطلاعی کردند.

کانال تلگرامی روزنامه شرق خبری را منتشر کرد که نشان می‌داد ممکن است اخباری از آزادی‌ها در راه باشد. در این خبر آمده بود: «از فردا تا سه‌شنبه، منتظر آزادی زندانیان آمریکایی در ایران و خبرهای خوب بعد از آن باشید.»

نخستین و جدی‌تری تکذیب را جرد گنسر، وکیل خانواده نمازی اعلام کرد. در حالی که بررسی‌ها در مورد این خبر در جریان بود، وکیل خانواده نمازی در پیامی به فارسی در توییتر گفت: «شایعات منتشر شده در کانال‌های خبری تلگرام ایران مبنی بر این که سیامک نمازی گروگان آمریکایی به خانواده خود اطلاع داده است که طی چند روز آینده از زندان اوین آزاد خواهد شد، کاملا بی‌اساس است. سیامک هیچ تماسی برای این ادعا نداشته است و نه او و نه خانواده‌اش چنین خبری دریافت نکرده‌اند.»


ناهید دلیلی، همسر شهاب دلیلی، هم در پاسخ به پرسش بخش فارسی صدای آمریکا این خبر را رد کرد و گفت نه چیزی در مورد آن شنیده و نه از آن خبری دارد.

در آخرین تبادل زندانیان و با واسطه‌گری عمان، یک امدادگر بلژیکی از ایران آزاد شده و در مقابل، اسدالله اسدی، دپیلمات جمهوری اسلامی که در بلژیک محکوم شده و در زندان بود،‌ آزاد شد.

به طور معمول زندانی‌های خارجی و دو یا چند تابعیتی با میانجی‌گری عمان از ایران آزاد و خارج می‌شوند. سفر اخیر سلطان عمان به ایران، این باور را تقویت کرده بود که ممکن است آزادی گروگان‌ها و زندانی‌ها در راه باشد.

از شهروندان دوتابعیتی زندانی در ایران می‌توان به کامران قادری و مسعود مصاحب شهروندان ایرانی-اتریشی، ناهید تقوی و جمشید شارمهد، شهروندان ایرانی-آلمانی، مهران رئوف شهروند ایرانی-بریتانیایی و احمدرضا جلالی شهروند ایرانی-سوئدی اشاره کرد.

همچنین مراد طاهباز شهروند سه تابعیتی ایرانی، آمریکایی، بریتانیایی، سیامک نمازی و عماد شرقی شهروندان ایرانی-آمریکایی، و شهاب دلیلی، شهروند ایرانی دارای اقامت دائم آمریکا، نیز در زندان هستند.

ناظران امور ایران می‌گویند که جمهوری اسلامی با بازداشت شهروندان کشورهای دیگر، به ویژه دوتابعیتی‌ها، قصد دارد از آنها برای چانه‌زنی‌ در روابط خود با دیگر کشورها استفاده کند و در عمل آنها را با اتهامات دروغین گروگان می‌گیرد.

بسیاری از کشورهای غربی از جمله مقامات ایالات متحده بارها به شهروندان دو تابعیتی هشدار داده‌اند که با توجه به اقدامات جمهوری اسلامی، سفر به ایران مخاطره‌آمیز است و از آنها خواسته‌اند با سفر به ایران، حتی برای دید و بازدیدهای خانوادگی، خود را به خطر نیندازند.

XS
SM
MD
LG