لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۳۰

فشار جمهوری اسلامی بر بهائیان؛ ایمان رشیدی در حضور «فرزند ١٨ ماهه‌اش» بازداشت شد


ایمان رشیدی، شهروند بهائی ساکن یزد، روز پنجشنبه سیزدهم مهر از سوی ماموران اداره اطلاعات این شهر بازداشت و به بازداشتگاه این نهاد منتقل شد.

ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، هرانا، به نقل از «یک منبع مطلع نزدیک به خانواده این شهروند» گزارش داد: «در ساعت ۱۰ صبح امروز همسر آقای رشیدی در حال خارج شدن از منزل شخصی خود در یزد بوده که ماموران اداره اطلاعات وی را محاصره کردند. او با اجبار ماموران این نهاد امنیتی نزد ایمان رفته و ماموران اقدام به بازداشت این شهروند بهائی کردند.»

این منبع به هرانا گفته است: «ماموران اداره اطلاعات ضمن تفتیش منزل، تلفن همراه این شهروند و همسر وی را نیز ضبط کردند.»

در گزارش هرانا، به نقل از این منبع آمده که فرزند ١٨ ماهه این خانواده طی تمام مراحل بازداشت همراه مادرش بوده است.

هنوز اطلاعی از دلیل بازداشت این شهروند بهائی در دسترس نیست.

پنجشنبه هفته گذشته نیز فرهاد ثابتان، سخنگوی جامعه جهانی بهائی، در گفت‌وگو با صدای آمریکا ادامه پلمب متعلق به شهروندان بهائی را نمونه‌ از نقض وسیع حقوق بهائیان و «خفقان اقتصادی» حکومت جمهوری اسلامی علیه آنها دانست.

چند روز پیشتر نیز چهار زن بهائی در شیراز به نام‌های سحر محب‌پور، رکسانا وجدانی، ستاره طعامی، و بهاره قادری از سوی ماموران اداره اطلاعات این شهر بازداشت شده بودند.

کمیسیون آمریکا در امور آزادی‌های مذهبی بین‌المللی بتازگی در بیانیه‌ای از تشدید فشار بر اقلیت‌های مذهبی در ایران و کارزار جمهوری اسلامی در بازداشت بهائیان ابراز نگرانی کرد.

بر پایه گزارش این کمیسیون، در حال حاضر دستکم حدود ۲۰۰ نفر به دلایل مذهبی یا اعتقادی در زندان‌های جمهوری اسلامی بسر می‌برند.

شهروندان بهائی در ایران پس از انقلاب سال ۱۳۵۷ بطور نظام‌مند در معرض اعدام، تبعیض‌های گسترده اجتماعی و سیاسی، و برخوردهای غیرقانونی از جمله بازداشت‌های خودسرانه و هتک حرمت به آرامستان‌هایشان قرار گرفته‌اند.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG