لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۵۷

فرهاد ثابتان به صدای آمریکا: پلمب واحدهای صنفی بهائیان نشانه «خفقان اقتصادی» حکومتی است


پلمب کسب و کار شهروندان بهائی
پلمب کسب و کار شهروندان بهائی

سخنگوی جامعه جهانی بهائی روز پنجشنبه ششم مهر، در گفتگو با صدای آمریکا ادامه پلمب متعلق به شهروندان بهائی را نمونه‌ از نقض وسیع حقوق بهائیان و «خفقان اقتصادی» حکومت ایران علیه آنها دانست.

به گزارش هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، واحدهای صنفی دو شهروند بهائی؛ ارشیا روحانی و حمید منزوی، در شهر اصفهان از روز ۲۱ شهریور تاکنون پلمب شده‌اند.

فرهاد ثابتان از جمله دلایل پلمب گسترده کسب و کار شهروندان بهائی به وسیله جمهوری اسلامی را بستن مغازه‌ به مناسبت تعطیلات بهائی ذکر کرد.

به گفته او، این شیوه برخورد حکومت با شهروندان بهائی، بویژه از حدود هفت سال قبل تشدید شده و تاکنون مغازه‌های ده‌ها تن از بهائیان در شهرهای مختلف از جمله خوی، بجنورد، ساری و شهرکرد به همین دلیل پلمب شده‌اند.

آقای ثابتان با اشاره به این موضوع می‌گوید: در شرایطی که مقامات جمهوری اسلامی به بهائیان اجازه نمی‌دهند برای تعطیلات مذهبی بهائی، مغازه‌های‌شان را ببندند، اقدام به پلمب کسب و کار این شهروندان می‌کنند.

سرویس خبری جامعه بهائی پیش از این، در آبان‌ سال ۱۳۹۵، از پلمب شدن بیش از یک‌صد مغازه متعلق به بهائیان در سراسر ایران، از جمله در شهرهای ساری، قائم‌شهر و بندرعباس خبر داده بود.

بنا بر این گزارش، پلمب این مغازها پس از تعطیلی دو روزه آنها به مناسبت تعطیلات بهائیان صورت گرفت.

به گفته سخنگوی جامعه جهانی بهائی، فشارهای اقتصادی حکومت ایران بر شهروندان بهائی، به بستن واحدهای صنفی آنها محدود نمی‌شود.

فرهاد ثابتان در این باره به اخراج نفیسه سعادت‌یار، شهروند بهائی ساکن گرگان، از محل کارش اشاره کرد و افزود: او پس از ۱۵ سال کار، در پی فشار ماموران سپاه پاسداران، در روز سوم شهریور امسال از کار برکنار شد.

نفیسه سعادت‌یار سال گذشته نیز بازداشت و پس ازمدتی به قید وثیقه آزاد شده بود.

شهروندان بهائی در ایران پس از انقلاب بهمن ۱۳۵۷، به‌طور نظام‌مند در معرض اعدام، مصادره اموال، تبعیض‌های گسترده اجتماعی و سیاسی، و برخوردهای غیرقانونی از جمله بازداشت‌های مستبدانه و هتک حرمت به آرامستان‌های‌شان قرار گرفته‌اند.

XS
SM
MD
LG