لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۴۹

سینا شهری، شهروند بهائی، برای اجرای حکم زندان به دادسرای تبریز احضار شد


سینا شهری، شهروند بهائی
سینا شهری، شهروند بهائی

سینا شهری، شهروند بهائی ساکن تبریز، برای اجرای حکم زندان به دادسرای مرکز استان آذربایجان شرقی احضار شد.

منبع نزدیک به خانواده شهری روز یک‌شنبه دوم مهر به ارگان رسانه‌ای مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران گفته که مقامات قضایی از سینا شهری خواسته‌اند «حداکثر تا پایان هفته جاری» برای اجرای حکم زندان در «واحد اجرای احکام دادسرای تبریز» حضور یابد.

مأموران اداره اطلاعات تبریز ۲۷ دی ۱۴۰۰ سینا شهری را بازداشت کردند و پس از تفتیش خانه‌اش «برخی از وسایل شخصی» او را توقیف کردند. این زندانی عقیدتی ۱۳ بهمن با سپردن وثیقه آزاد شد.

دادگاه بدوی سینا شهری را به اتهام «تبلیغ علیه نظام» به «هشت ماه» زندان محکوم کرد و دادگاه تجدید نظر استان آذربایجان شرقی این حکم را «عینا» تأیید کرد.

بهائیان از جمله شهروندانی هستند که جمهوری اسلامی به طور مستمر حقوق شهروندی آنها را نقض کرده و علاوه بر توقیف اموال، محرومیت از تحصیل، و حتی تخریب آرامگاه‌های متوفیان، آنها را زندانی کرده است.

شاهین میلانی، پژوهشگر حقوق بشر به صدای آمریکا گفته است که اتهامات جمهوری اسلامی علیه شهروندان بهائی همواره «واهی» بوده است.

بنا بر گزارش سالانه «آزادی مذهبی بین‌المللی» مربوط به سال ۲۰۲۲ میلادی که دفتر آزادی‌های مذهبی وزارت امور خارجه آمریکا تهیه کرده، سرکوب، خشونت، تبعیض و انگ‌زنی اجتماعی جمهوری اسلامی علیه اعضای جامعه بهائی در ایران تشدید شده است.

تشدید سرکوب شهروندان بهائی در ایران از سوی حکومت جمهوری اسلامی را فرهاد ثابتان، سخنگوی جامعه جهانی بهائیان ، در گفت‌وگو با بخش فارسی صدای آمریکا تأیید کرده است.

فرهاد ثابتان: سرکوب بهائیان در ایران به شدت افزایش یافته است
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:59 0:00

بر اساس گزارش پایگاه داده‌های باز ایران، از ابتدای استقرار جمهوری اسلامی تاکنون «دست‌کم ۲۲۵ بهائی به طور مستقیم یا غیرمستقیم توسط جمهوری اسلامی کشته شده‌اند.»

XS
SM
MD
LG