لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۳۷

بازداشت پنج شهروند بهائی در کرمان


بازداشت شهروندان بهائی
بازداشت شهروندان بهائی

منابع حقوق بشری از بازداشت پنج شهروند بهائی در کرمان از سوی نیروهای امنیتی خبر دادند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ماموران امنیتی روز چهارشنبه ۲۱ تیرماه ضمن تفتیش منزل و خودروهای این پنج شهروند، برخی از وسایل شخصی آنها را ضبط کرده و این شهروندان را بازداشت کرده‌اند.

اسامی افراد بازداشت شده فواد شاکر، شهرام فلاح، یکتا فلاح، بهنام پوراحمدی‌، و پریدخت شجاعی ذکر شده است.

بنا بر گزارش سایت حقوق بشر ایران ، ماموران امنیتی شامگاه چهارشنبه با مراجعه به خانه شهرام فلاح او را به همراه چهار مهمانش بازداشت کردند.

تاکنون درباره نهاد بازداشت‌کننده، اتهامات این شهروندان بهائی، و محل نگهداری آنها هیچ خبری منتشر نشده است.

به تازگی هم دادگاه انقلاب تهران چهار تن از شهروندان بهائی را در مجموع به بیست سال زندان محکوم کرد. اتهام این افراد «عضویت در گروه‌ها و دستجات غیرقانونی با هدف برهم‌زدن امنیت کشور» عنوان شده است.

پایگاه پژوهشی «داده‌های باز ایران» اعلام کرده است از ابتدای استقرار جمهوری اسلامی تاکنون «دست‌کم ۲۲۵ بهایی به‌طور مستقیم یا غیرمستقیم توسط جمهوری اسلامی کشته شده‌اند.»

شهروندان بهائی بعد از انقلاب ۱۳۵۷ با محرومیت‌های گسترده‌ای از جمله اخراج از مشاغل دولتی، مصادره اموال، پلمب محل کسب، محرومیت از تحصیل، و تخریب گورستان‌ها مواجه بوده‌اند.

بر پایه گزارش سالانه کمیسیون «آزادی مذهبی بین‌المللی» متعلق به سال گذشته میلادی، سرکوب، خشونت، تبعیض و انگ‌زنی اجتماعی حکومت اتداویران علیه شهروندان بهائی تشدید شده است.

XS
SM
MD
LG