لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۵۶

انتقال ۱۰ شهروند بهائی به زندان‌های کچویی و مرکزی کرج برای اجرای حکم حبس


فشار بر شهروندان بهائی در ایران در ۴۴ سال گذشته همچنان ادامه یافته است.
فشار بر شهروندان بهائی در ایران در ۴۴ سال گذشته همچنان ادامه یافته است.

منابع خبری از بازداشت ۱۰ شهروند بهائی در ایران و انتقال آنها به زندان مرکزی کرج و زندان کچویی برای اجرای حکم خبر دادند.

هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، یک‌شنبه ۱۵ مرداد گزارش داد که سابین یزدانی، شهروند بهائی، برای سپری کردن محکومیت سه ساله خود به زندان کچویی در شهر فردیس استان البرز انتقال داده شد.

سابین یزدانی از جمله ۱۳ شهروند بهائی بود که در اواخر خرداد توسط شعبه ۱۲ دادگاه تجدیدنظر کرج در مجموع به «۴۰ سال و هفت ماه» زندان به علاوه «مجازات‌های تکمیلی» محکوم شدند.

در این پرونده عفیف نعیمی به «هفت سال» زندان، سامان استوار و کامیار حبیبی هر یک به «پنج سال» زندان، رامله تیرگرنژاد و الهام شارقی آرانی هر کدام به «سه سال» زندان، مهسا تیرگر، شهرزاد مستوری، صدف شیخ‌زاده، نگین رضایی، نکیسا صادقی، صهبا ادیانی، و بیتا ممتازی، هر یک به «دو سال و یک ماه» زندان محکوم شده بودند.

همچنین، خبرگزاری هرانا روز شنبه ۱۴ مرداد نیز گزارش داد که از میان این شهروندان بهائی محکوم شده در این پرونده، مهسا تیرگر بهنمیری، رامله تیرگرنژاد، الهام شارقی آرانی، نکیسا صادقی، صدف شیخ زاده، شهرزاد مستوری، و نگین رضایی به زندان کچویی، و کامیار حبیبی و سامان استوار نیز به زندان مرکزی کرج انتقال داده شدند.

برای این شهروندان مجازات‌های دیگری از جمله «جزای نقدی، ممنوعیت اقامت در استان البرز، ممنوعیت از حقوق اجتماعی و منع خروج از کشور» در نظر گرفته شده است.

اتهام این شهروندان بهائی که در پرونده‌ای مشترک در ماه‌های مرداد و شهریور ۱۴۰۱ بازداشت شده بودند، از جمله «اهانت و فعالیت آموزشی و تبلیغی علیه شرع اسلام، شرکت در تشکیل گروه و اداره اشخاص به قصد بر هم زدن امنیت کشور از طریق اقدام به ترویج بهائیت در اطفال، کودکان و نوجوانان، فعالیت آموزشی و ترویجی مغایر با شرع اسلام از طریق آموزش و ترویج بر اساس تعالیم بهائیت در مهدکودک‌ها، تبلیغ بر علیه شرع اسلام از طریق آموزش کوچینگ» اعلام شده بود.

شهروندان بهائی پس از انقلاب سال ۱۳۵۷ به طور نظام‌مند در معرض تبعیض‌‌‌های گسترده اجتماعی و سیاسی و همچنین برخوردهای غیرقانونی از جمله بازداشت‌های خودسرانه، اعدام، ناپدیدسازی قهری، خاک‌سپاری اجباری، و هتک حرمت به مزارهایشان قرار گرفته‌اند.

بنا بر گزارش پایگاه داده‌های باز ایران، از ابتدای استقرار جمهوری اسلامی تاکنون «دست‌کم ۲۲۵ بهائی به طور مستقیم یا غیرمستقیم توسط جمهوری اسلامی کشته شده‌اند.»

سیمین فهندژ، نماینده جامعه جهانی بهائیان در سازمان ملل متحد، پیشتر در گفت‌وگو با بخش فارسی صدای آمریکا از «دفن اجباری پیکر یک شهروند بهائی در گورستان خاوران بدون اطلاع خانواده‌اش» انتقاد کرده بود.

بنا بر گزارش سالانه «آزادی مذهبی بین‌المللی» مربوط به سال ۲۰۲۲ میلادی که دفتر آزادی‌های مذهبی وزارت امور خارجه آمریکا تهیه کرده، سرکوب، خشونت، تبعیض و انگ‌زنی اجتماعی حکومت ایران علیه اعضای جامعه بهائی تشدید شده است.

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، با تأکید بر «تعهد پایدار» دولت ایالات متحده به دفاع از حق آزادی مذهبی، اعلام کرده است ایالات متحده در کنار فعالان آزادی مذهبی و مردمی که حقوق مذهبی‌شان نقض می‌شود می‌ایستد.

XS
SM
MD
LG