لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۳۹

دادسرای مشهد با احضار ۹ زن بهائی یکی از آنها را بازداشت کرد


جامعه بهاییان
جامعه بهاییان

منابع حقوق بشری از احضار ۹ نفر از زنان بهائی در مشهد و بازداشت یکی از آنها خبر دادند.

هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، روز شنبه ۷ مردادماه با انتشار اسامی این ۹ شهروند بهائی گزارش داد که یکی از احضارشدگان به نام رویا ملکوتی پس از چهارساعت بازجویی به زندان وکیل‌آباد مشهد منتقل شده است.

بنا بر این گزارش، دستور بازداشت یک ماهه این شهروند بهائی در حالی صادر شده که از اتهام او هیچ جزییاتی منتشر نشده است.

به گزارش هرانا، شعبه ۹۰۳ دادسرای مشهد در روزهای گذشته در ابلاغیه‌های جداگانه‌ای از این شهروندان بهائی خواسته بود برای «ادای توضیحات» به این شعبه مراجعه کنند.

این ارگان حقوق بشری، هویت شهروندان بهائی احضارشده به دادسرای مشهد را رویا ملکوتی، رویا قانع عزآبادی، شهره سالکیان، گلنوش نصیری، آزیتا فروغی، نوشین مصباح، سهیلا احمدی، فریده مرادی و نسیم ثابتی ذکر کرده است.

هرانا به نقل از یک منبع آگاه گزارش داده که به پرونده ۸ شهروند دیگر هم در روزهای آینده رسیدگی خواهد شد.

دستکم ۹ تن از شهروندان بهائی در ماههای اخیر از جمله در کرمان و تهران بازداشت و محکوم به زندان شده‌اند.

شهروندان بهائی بعد از انقلاب ۱۳۵۷ با محرومیت‌های گسترده‌ای از جمله اخراج از مشاغل دولتی، مصادره اموال، پلمب محل کسب، محرومیت از تحصیل، و تخریب گورستان‌ها مواجه بوده‌اند.

بر پایه گزارش سالانه کمیسیون «آزادی مذهبی بین‌المللی» متعلق به سال گذشته میلادی، سرکوب، خشونت، تبعیض و انگ‌زنی اجتماعی حکومت اتداویران علیه شهروندان بهائی تشدید شده است.

پیشتر فرهاد ثابتان، از سخنگویان جامعه جهانی بهایی ساکن آمریکا، اعتقادات شهروندان بهایی را تنها دلیل بازداشت آنها از سوی حکومت ایران ذکر کرده بود.

پایگاه پژوهشی «داده‌های باز ایران» نیز در گزارشی تحلیلی اعلام کرده است که از ابتدای استقرار جمهوری اسلامی تاکنون «دست‌کم ۲۲۵ بهایی به‌طور مستقیم یا غیرمستقیم توسط جمهوری اسلامی کشته شده‌اند.»

XS
SM
MD
LG