لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۴۸

بازداشت یک «خانواده بهائی»؛ ادعای وزارت اطلاعات: در «قاچاق و احتکار دارو» دست داشتند


وزارت اطلاعات روز یکشنبه در بیانیه‌ای بدون ارائه شواهد و اسناد مدعی شد یک «شبکه گسترده خانواده بهائی اخلالگر در حوزه دارو» را دستگیر کرده است.

طبق ادعای وزارت اطلاعات، به دنبال پیگیری‌های اطلاعاتی-امنیتی «سرنخ‌هایی از ارتباطات خارجی و قرائنی از دخالت برخی فرق ضاله» در زمینه «قاچاق و احتکار دارو» کشف شد.

این بیانیه در ادامه ادعاهای خود به دستگیری یک خانواده بهائی بنا به دلایلی همچون «تملک آشکار و پنهان ۲۰ داروخانه و سه شرکت لوازم آرایشی و بهداشتی و انبارهای متعدد غیرمجاز» و همچنین تملک «۲۰ انبار مخفی... حاوی داروهای قاچاق و احتکارشده» اشاره کرده است.

بیانیه وزارت اطلاعات بدون اشاره به نام این خانواده، از دستگیری ٩ نفر و توقیف ۴۰ باب داروخانه و انبار در این ارتباط خبر داده است.

بنا بر گزارش سالانه «آزادی مذهبی بین‌المللی» مربوط به سال ۲۰۲۲ میلادی که دفتر آزادی‌های مذهبی وزارت امور خارجه آمریکا تهیه کرده، سرکوب، خشونت، تبعیض و انگ‌زنی اجتماعی حکومت ایران علیه اعضای جامعه بهائی تشدید شده است.

جمهوری اسلامی در حالی وضعیت نابسامان دارو در ایران را به بهائیان و «قاچاق و احتکار دارو» توسط آنان نسبت داده که پیشتر نیز تحریم‌ها را دلیل این معضل عنوان کرده بود. این در حالی است که ایالات متحده همواره تاکید کرده‌ است تمامی موارد مربوط به دارو،‌ تجهیزات پزشکی، و فرآورده‌های کشاورزی از تحریم‌های آمریکا علیه ایران معاف است.

یک داروساز ساکن تهران در اردیبهشت ماه به صدای آمریکا گفته بود که از آذرماه گذشته هیچ ارزی برای تهیه مواد اولیه دارو و یا تجهیزات پزشکی تخصیص داده نشده است.

یک داروساز دیگر از تهران نیز در همین زمان به صدای آمریکا گفته بود در حال حاضر داروهای حیاتی از جمله داروی قلب آمیودارون، پلاویکس برای پیشگیری از لخته شدن خون که معمولا پس از حمله قلبی استفاده می‌شود و کپسول‌های استنشاقی برای آسم و برونشیت نیز نایاب است.

XS
SM
MD
LG