لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۲۱

تعیین زمان محاکمه یک شهروند بهائی؛ رئیس دادگاه از «پذیرش وکیل تعیینی» خودداری می‌کند


بازداشت شهروندان بهائی
بازداشت شهروندان بهائی

ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، هرانا، روز یکشنبه اعلام کرد جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات ساناز تفضلی، شهروند بهائی بازداشتی در زندان وکیل‌آباد مشهد، ۲۴ تیرماه در دادگاه انقلاب این شهر برگزار خواهد شد.

هرانا به نقل از «یک منبع نزدیک به خانواده» خانم تفضلی گزارش داد: «کماکان ریاست شعبه مذکور از پذیرش وکلای تعیینی خانم تفضلی خودداری می‌کند.»

ساناز تفضلی، شهروند بهایی زندانی در ایران
ساناز تفضلی، شهروند بهایی زندانی در ایران

این در حالی است که چندی پیش محمدهادی عرفانیان کاسب، وکیل دادگستری، نیز اعلام کرده بود ریاست شعبه اول دادگاه انقلاب مشهد از پذیرش وکالت او خودداری کرده است.

ساناز تفضلی، ۴۵ ساله و ساکن مشهد، روز اول آذرماه سال گذشته از سوی نیروهای اداره اطلاعات بازداشت و وسایل شخصی‌اش ضبط شد.

خانم تفضلی پس از چندین بار تمدید قرار بازداشت، در تاریخ ٨ دی‌ماه به زندان وکیل‌آباد مشهد منتقل شد.

از جمله اتهامات مطرح‌شده علیه این شهروند بهائی «تبلیغ علیه نظام، تشکیل و راه اندازی گروه‌های مخالف نظام، و طرفداری از دول متخاصم» عنوان شده است.

ساناز تفضلی سابقه بازداشت و تحمل حبس در اوایل دهه ۹۰ شمسی را نیز دارد.

شهروندان بهائی در ایران پس از انقلاب سال ۱۳۵۷ بطور نظام‌مند در معرض اعدام،​ تبعیض‌های گسترده اجتماعی و سیاسی و برخوردهای غیرقانونی از جمله بازداشت‌های خودسرانه و هتک حرمت به آرامستان‌هایشان قرار گرفته‌اند.

بر پایه گزارش سالانه «آزادی مذهبی بین‌المللی» متعلق به سال گذشته میلادی، سرکوب، خشونت، تبعیض و انگ‌زنی اجتماعی حکومت ایران علیه شهروندان بهائی تشدید شده است.

XS
SM
MD
LG