لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۴۰

«اما تامپسون» بازیگر بریتانیایی از جانسون خواست برای آزادی «زاغری» به تهران برود


اما تامپسون، بازیگر سرشناس سینما در کنار ریچارد رتکلیف، همسر نازنین زاغری در تجمع برای آزادی خانم زاغری
اما تامپسون، بازیگر سرشناس سینما در کنار ریچارد رتکلیف، همسر نازنین زاغری در تجمع برای آزادی خانم زاغری

«اما تامپسون» یکی از ستارگان سرشناس سینما با شرکت در تجمعی که برای آزادی نازنین زاغری در لندن برگزار شد، از نخست وزیر بریتانیا خواست که برای آزادی نازنین زاغری به تهران سفر کند.

این تجمع روز شنبه چهارم آذر با شرکت ده ها نفر در ناحیه «وست هامپستد» در پایتخت بریتانیا برگزار شد، و علاوه بر اما تامپسون و همسرش «گرگ وایز»، ریچارد رتکلیف همسر نازنین زاغری نیز در آن شرکت کردند.

خانم تامپسون که بشدت سرما خورده بود، از طریق شوهرش پیامی فرستاد.

گرک وایز همسر اما تامپسون از قول او گفت: «اگر من با وجود سرما خوردگی و گلودرد به خاطر یکی از اعضای این مجموعه انسانی که در بند گرفتار شده، به اینجا آمده ام، بوریس جانسون وزیر خارجه بریتانیا هم می‌تواند به ایران برود و مسئله‌ای را حل کند که خود باعث وخیم تر شدن آن شده است.»

وزیر خارجه بریتانیا پیشتر گفته بود خانم زاغری در هنگام اقامت در ایران به تعدادی آموزش روزنامه نگاری داده است، و دستگاه قضایی ایران نیز به خاطر این اظهارات به فکر تشدید محکومیت نازنین زاغری افتاد.

وزیر خارجه بریتانیا کمی بعد این گفته های خود را اصلاح کرد و به خاطر آن عذرخواهی کرد.

ریچارد رتکلیف، همسر نازنین زاغری نیز در تجمع روز شنبه گفت که مسئله پیش آمده برای همسرش به اهرم فشار در رابطه تهران با لندن تبدیل شده، و با تمام وجود می‌تواند عشق و علاقه مردم به نازنین و دختذ کوچک شان را درک کند.

اما تامپسون نیز گفت که این گردهمایی انگیزه یا هدف سیاسی ندارد.

او اعلام کرد: «ما به عنوان یک مجموعه انسانی، و نه به عنوان یک نهاد سیاسی وابسته به دولت درخواست می‌کنیم مقام‌های ایران حس بخشش خود در این خصوص را فراموش نکنند. نازنین کاری نکرده، بنابراین به او اجازه دهید به آغوش خانواده‌اش برگردد. شخصاً تصور می‌کنم که بوریس جانسون وزیر خارجه بریتانیا خیلی در این خصوص می تواند کمک کند.»

خانم زاغری که برای دیدن خانواده خود به ایران رفته بود، هنگام بازگشت به بریتانیا، در فروردین ۱۳۹۵ در فرودگاه تهران بازداشت و به اتهام توطئه برای «براندازی نظام» به پنج سال زندان محکوم شده است؛ اتهامی که او و بنیاد تامسون رویترز آن را رد کرده‌‌اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG