لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۰۸

همسر «نازنین زاغری» خواستار سفر به ایران همراه با وزیر خارجه انگلیس شد


عکس آرشیوی از ریچارد رتکلیف، همسر نازانین زاغری-رتکلیف شهروند ایرانی-بریتانیایی که در ایران به زندان محکوم شده است.
عکس آرشیوی از ریچارد رتکلیف، همسر نازانین زاغری-رتکلیف شهروند ایرانی-بریتانیایی که در ایران به زندان محکوم شده است.

ریچارد رتکلیف، همسر نازنین زاغری-رتکلیف شهروند ایرانی-بریتانیایی زندانی در ایران، درخواست کرده است همراه وزیر خارجه بریتانیا به تهران سفر کند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، آقای رتکلیف این موضوع را روز چهارشنبه و پس از دیدار با بوریس جانسون در محل وزارت خارجه به خبرنگاران گفت.

به گفته او، وزیر خارجه بریتانیا در این دیدار تاریخ سفر به تهران و گفت‌وگو با مقام‌های ایرانی برای آزادی کارمند ۳۸ ساله بنیاد تامسون رویترز را مشخص نکرد.

نازنین زاغری، که دو سال پیش برای دیدن خانواده به ایران رفته بود، فروردین ۱۳۹۵ هنگام بازگشت به بریتانیا، در فرودگاه بین المللی تهران بازداشت شد.

دستگاه قضایی ایران او را به اتهام توطئه برای «براندازی نظام» به ۵ سال زندان محکوم کرده است؛ اتهامی که او و بنیاد خیریه تامسون رویترز رد کرده‌‌اند.

بوریس جانسون حدود ۱۰ روز پیش در پارلمان آن کشور گفت خانم زاغری خطایی مرتکب نشده و تنها عده‌ای را در ایران برای روزنامه نگاری آموزش داده است.

این اظهار نظر دستمایه مقام‌های ایران شد که می‌گویند تاییدی است بر گناهکار بودن نازنین و آقای جانسون پس از آن با انتقادات گسترده‌ای روبرو شد.

به گفته آقای رتکلیف، وزیر خارجه بریتانیا گفته از ایران خواهد خواست در اقدامی بشردوستانه نازنین را آزاد کند؛ ضمنا حمایت دیپلماتیک را هم مد نظر دارد.

دولت بریتانیا پیشتر اعلام کرده است که در حال بررسی امکان اعطای حفاظت دیپلماتیک به نازنین زاغری، به عنوان بخشی از تلاش‌های لندن برای آزادی اوست.

مشخص نیست در صورت حمایت دیپلماتیک لندن از خانم زاغری، واکنش تهران خواهد بود؛ چون می‌تواند پرونده را از سطح کنسولی به مساله‌ای بین دو دولت ارتقا دهد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG