لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۱۱

هشدار مجلس بریتانیا به «جانسون»: به ایران پول بدهید باج تلقی می‌شود


مقاله ای از کیت فرگوسن و جیمز تپسفیلد در دیلی میل

بوریس جانسون، وزیر خارجه بریتانیا، عهد کرده است از هیچ تلاشی برای آزادی نازنین زاغری رتکلیف از زندان اوین در تهران فروگذار نکند.

بنا بر گزارش ها دیپلمات ها در پی یافتن راهی برای دور زدن تحریم هایی هستند که بریتانیا را از پرداخت بدهی اش به ایران بابت یک قرارداد تسلیحاتی در دهه هفتاد میلادی برحذر داشته است.

اما سیاستمداران بریتانیایی می گویند مرتبط کردن این پول به آزادی نازنین زاغری می تواند در جعبه پاندورایی را بگشاید و دیگر رژیم ها از این بهانه برای باج خواهی از دیگر بریتانیایی های زندانی استفاده کنند.

اندرو بریجن، قانونگذار محافظه کار پارلمان بریتانیا، می گوید: «اگر ما بدهی به کشوری داریم باید آن را بپردازیم، همانطور که انتظار داریم دیگر کشورها بدهی شان به ما را پرداخت کنند»، اما اگر کشورها به این باور برسند که بریتانیا باج خواهد داد شهروندان ما در سراسر جهان در خطر خواهند افتاد.

جیکوب ریس ماگ، دیگر نماینده محافظه کار، هشدار می دهد که اگر بریتانیا الان این بدهی را بپردازد بیشتر شبیه به باج دهی به نظر خواهد رسید.

این بدهی مربوط به قراردادی در اواخر دهه هفتاد میلادی برای خرید ۱۷۵۰ تانک چیفتن از بریتانیا است که محمدرضا شاه بابت آن ۶۵۰ میلیون پوند پرداخت کرده بود ولی با توجه به وقوع انقلاب در ایران تنها ۱۸۵ تانک به تهران تحویل داده شد.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG