لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۲۳

دفاع وزیر بریتانیایی از اظهارات جانسون درباره نازنین زاغری: ایران باید محکوم شود


مایکل گروو، وزیر محیط زیست بریتانیا
مایکل گروو، وزیر محیط زیست بریتانیا

در حالیکه انتقادها از بوریس جانسون، وزیر خارجه بریتانیا به خاطر اظهاراتش درباره نازنین زاغری بالا گرفته، یک عضو دولت بریتانیا ضمن دفاع از آقای جانسون گفته که این حکومت ایران است که باید مورد انتقاد قرار بگیرد.

وزیر خارجه بریتانیا چندی پیش در یک نشست پارلمان آن کشور درباره نازنین زاغری رتکلیف، شهروند بریتانیایی ایرانی تبار که در تهران زندانی است، گفته بود که این شهروند کار خطایی انجام نداده و فقط عده‌ای را در ایران برای روزنامه نگاری آموزش داده است.

این درحالی بود که خانم زاغری برای دیدار خانواده خود به ایران سفر کرده بود و رویترز هم اعلام کرده بود که خانم زاغری فعالیت روزنامه نگاری در آن موسسه نداشت و در بخش برنامه‌ریزی و توسعه کار می‌کرد.

پس از سخنان وزیر خارجه بریتانیا گزارش‌هایی منتشر شد مبنی بر اینکه خانم زاغری به دلیل آن سخنان دوباره به دادگاه برده شد و احتمالا با محکومیت جدیدی روبرو می‌شود. بوریس جانسون تلاش کرد سخنان خود را اصلاح کند و گفت که منظور او این بوده که حتی اگر خانم زاغری به گفته جمهوری اسلامی در آموزش روزنامه نگاران نقش داشته، باز هم کار خلافی انجام نداده است.

با وجود این، انتقادات شدیدی، به ویژه از سوی همسر خانم زاغری و وکلای او در روزهای اخیر نسبت به آقای جانسون مطرح شد که با سخنانش شهروند بریتانیایی ایرانی را در زندان به خطر انداخته است.

این در حالیست که مایکل گوو (Gove)، وزیر محیط زیست بریتانیا ضمن دفاع از آقای جانسون گفت که این جمهوری اسلامی ایران است که بایستی در ارتباط با یک امدادگر زندانی محکوم شود.

اشاره او به فعالیت خانم زاغری در بنیاد خیریه رویترز است.

وزیر محیط زیست بریتانیا اضافه کرد: «مسئولیت واقعی این است که به رژیم ایران بگوئیم شما ناقض دائمی حقوق بشر هستید، شما دولت اصلی حامی تروریسم هستید، در سوریه دستان شما به خون آغشته است، و مسئولیت شما این است که تضمین کنید این تبعۀ بریتانیا آزاد شود.»

هفته گذشته رسانه‌های انگلیس خبر دادند که بوریس جانسون وزیر خارجه این کشور به زودی به ایران سفر خواهد کرد. این خبر ساعتی بعد از مکالمه تلفنی جانسون و وزیر خارجه ایران اعلام شد.

روز سه شنبه ۱۶ آبان، بوریس جانسون و محمد جواد ظریف تلفنی صحبت کردند. اطلاعی از جزئیات مکالمه این دو نفر نیست اما سخنگوی وزارت خارجه ایران تایید کرده که وضعیت نازنین زاغری یکی از موضوعات مورد بحث بوده است.

نازنین زاغری رتکلیف نزدیک یک سال و نیم پیش در جریان سفری به ایران برای دیدار خانواده‌اش، دستگیر و به اتهامات امنیتی به پنج سال حبس محکوم شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG