لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۳۸

جانسون بالاخره برای اظهارات خود درباره نازنین زاغری عذرخواهی کرد


وزیر خارجه انگلستان بعد از یک هفته از اظهارات جنجالی اش درباره «نازنین زاغری رتکلیف» بریتانیایی ایرانی‌تبار که در ایران زندانی است، رسما عذرخواهی کرد.

به گزارش گاردین، بوریس جانسون که در روزهای اخیر حتی با حملاتی از سوی حزب رقیب برای استعفا مواجه شده بود، در مجلس عوام بریتانیا گفت زاغری برای تعطیلات به ایران سفر کرده بود. اگر من به صورت غیرعمدی باعث آزردگی خاطر خانم زاغری و خانواده‌اش شدم، معذرت‌خواهی می‌کنم.

ده روز پیش وزیر خارجه بریتانیا در یک نشست پارلمان آن کشور درباره نازنین زاغری رتکلیف، شهروند بریتانیایی ایرانی تبار که در تهران زندانی است، گفته بود که این شهروند کار خطایی انجام نداده و فقط عده‌ای را در ایران برای روزنامه نگاری آموزش داده است.

این درحالی بود که خانم زاغری برای دیدار خانواده خود به ایران سفر کرده بود و رویترز هم اعلام کرده بود که خانم زاغری فعالیت روزنامه نگاری در آن موسسه نداشت و در بخش برنامه‌ریزی و توسعه کار می‌کرد.

پس از سخنان وزیر خارجه بریتانیا گزارش‌هایی منتشر شد مبنی بر اینکه خانم زاغری به دلیل آن سخنان دوباره به دادگاه برده شد و احتمالا با محکومیت جدیدی روبرو می‌شود. بوریس جانسون تلاش کرد سخنان خود را اصلاح کند و گفت که منظور او این بوده که حتی اگر خانم زاغری به گفته جمهوری اسلامی در آموزش روزنامه نگاران نقش داشته، باز هم کار خلافی انجام نداده است.

«جرمی کوربین» رهبر حزب کارگر و «صادق خان» شهردار لندن و برخی اعضای پارلمان انگلیس از جانسون خواستار استعفا و عذرخواهی شده بودند.

«نازنین زاغری راتکلیف»، شهروند ایرانی-انگلیسی که به عنوان مدیر پروژه در شرکت رسانه‌های گروهی «تامسون رویترز» فعالیت می‌کرد، فرودین‌ماه سال ۱۳۹۵ در تهران دستگیر شد.

سپاه ثارالله کرمان مدتی بعد در بیانیه‌ای اعلام کرد: «طی اقدامات اطلاعاتی گسترده در فضای مجازی و حقیقی یکی از سرشبکه های اصلی وابسته به بیگانگان که ماموریت های مختلفی درراستای تحقق اهداف شوم دشمنان نظام انجام داده بود، شناسایی و دستگیر شد.» پرونده زاغری سپس مورد بررسی قرار گرفت و وی در دادگاه انقلاب به 5 سال حبس محکوم شد.

هفته گذشته رسانه‌های انگلیس خبر دادند که بوریس جانسون وزیر خارجه این کشور به زودی به ایران سفر خواهد کرد. این خبر ساعتی بعد از مکالمه تلفنی جانسون و وزیر خارجه ایران اعلام شد.

روز سه شنبه ۱۶ آبان، بوریس جانسون و محمد جواد ظریف تلفنی صحبت کردند. اطلاعی از جزئیات مکالمه این دو نفر نیست اما سخنگوی وزارت خارجه ایران تایید کرده که وضعیت نازنین زاغری یکی از موضوعات مورد بحث بوده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG