لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۵۵

جزئیات ملاقات همسر نازنین زاغری با بوریس جانسون وزیر خارجه انگلیس


گزارشی از سعید کمالی دهقان و پتریک وینتور در گاردین

ریچارد رتکلیف، همسر نازنین زاغری، دیدار خود با بوریس جانسون، وزیر خارجه بریتانیا، را «مثبت و سازنده» توصیف کرد، اما با این مشکل روبرو شد که وزارت خارجه بریتانیا مفید بودن اعطای حمایت دیپلماتیک به همسرش را زیر سوال برده است.

ریچارد رتکلیف که همسرش از آوریل ۲۰۱۶ در زندان بوده است، پس از نخستین ملاقات رو در رو با وزیر خارجه بریتانیا صحبت می کرد.

گزارش ها از تهران از تاکید بر به رسمیت نشناختن تابعیت بریتانیایی نازنین زاغری حکایت دارد.

ریچارد رتکلیف با اذعان به مشکلات حقوقی و عملی اعطای حمایت دیپلماتیک به همسرش در عین حال گفت: «این کار پیامی قوی می فرستد» که دیپلماسی نرم جواب نداده است و او تصور می کند مقتضی است که پرونده با شدت و حدت بیشتری دنبال شود.

ریچارد رتکلیف درباره وزیر خارجه کشورش گفت: «امید من این است که او به هر چه بتواند دست خواهد زد. او نگفت چیزی را تضمین می کند، کار او مدیریت کردن انتظارات من است. به نظرم برای ما به عنوان یک کمپین ملاقات مهمی بود.»

رتکلیف درباره درخواست اش برای همراهی با وزیر خارجه بریتانیا در سفر او به تهران می گوید بوریس جانسون گفته است تمایل او بر این است، اما در این باره مشورت خواهد کرد.

ریچارد رتکلیف گفت: «برای من مهم است که به این سفر بروم، اما این یک درخواست بزرگ و منطقا بی سابقه است.»

به گفته ریچارد رتکلیف روز چهارشنبه سفیر بریتانیا در تهران ملاقاتی با معاون وزارت امور خارجه ایران در این باره داشته است.

وزارت خارجه بریتانیا پس از دیدار ریچارد رتکلیف با بوریس جانسون در بیانیه ای نسبت به مفید بودن اعطای حمایت دیپلماتیک به نازنین زاغری با توجه به تمام تلاش های انجام شده ابراز تردید کرد.

بوریس جانسون همچنین درباره اهمیت همراهی ریچارد رتکلیف در سفر او به تهران در این بیانیه گفت: «اصل حاکم بر رسیدگی به این پرونده تحقق گردهم آمدن دائم این خانواده و نه یک دیدار موقت است.»

هر دو طرف می دانند که در عمل صدور ویزا برای ریچارد رتکلیف تصمیمی است که مقامات در ایران خواهند گرفت.

بعضی دیپلمات ها ممکن است نگران این باشند که همراهی ریچارد رتکلیف با بوریس جانسون بر سفر او به ایران سایه بیاندازد. آن ها می خواهند فضای سیاسی برای بحث درباره آینده توافق هسته ای و تسهیل روابط تجاری بریتانیا و ایران وجود داشته باشد.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG