لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۴۱

دو نهاد حقوق بشری خواستار اقدام فوری جامعه جهانی برای توقف اعدام سه معترض زندانی در ایران شدند


مجید کاظمی، صالح میرهاشمی و سعید یعقوبی
مجید کاظمی، صالح میرهاشمی و سعید یعقوبی

دو نهاد حقوق بشری خواستار دخالت جامعه جهانی برای توقف اعدام سه معترض زندانی در ایران شدند

عفو بین‌الملل و سازمان حقوق بشر ایران با اشاره به احتمال اعدام قریب‌الوقوع مجید کاظمی، صالح میرهاشمی و سعید یعقوبی، متهمان پرونده «خانه اصفهان»، از جامعه جهانی خواستند از اعدام این معترضان جلوگیری کنند.

دیانا الطحاوی، معاون بخش خاورمیانه و شمال آفریقا در عفو بین‌الملل، روز چهارشنبه ۲۷ اردیبهشت‌ماه ، «اعترافات اجباری تحت شکنجه و همچنین فقدان مدرک علیه این سه متهم را نمونه دیگری از بی‌توجهی شرم‌آور مقامات ایران به حق زندگی و محاکمه عادلانه» خواند و محکومیت مرگ این سه نفر را «انتقامجویی از نسل شجاعی از معترضان» دانست.

دیانا الطحاوی با اشاره به اعدام‌های پرشمار در ایران که در هفته‌های گذشته صورت گرفته است خواستار «اقدام فوری و جسورانه جامعه بین‌المللی برای توقف اعدام این معترضان شد.»

گفته می‌شود مسئولان زندان به خانواده‌های این سه زندانی اعلام کرده‌اند که روز چهارشنبه ۲۷ اردیبهشت‌ماه، آخرین ملاقات آنها با متهمان خواهد بود.

سازمان حقوق بشر ایران هم از جامعه جهانی خواست «تا به هرنحو ممکن از اعدام این سه معترض جلوگیری کند.»

محمود امیری مقدم، مدیر سازمان حقوق بشر ایران، محکومیت مجید کاظمی، سعید یعقوبی و صالح میرهاشمی به اعدام را «بر اساس اعترافات زیر شکنجه و بدون رعایت هیچ یک از موازین دادرسی عادلانه» دانسته و افزود: «جامعه جهانی می‌تواند با واکنش خود از بروز این جنایت جلوگیری کند.»

محمود امیری مقدم از همه دولت‌هایی که به حقوق بشر احترام می‌گذارند و با جمهوری اسلامی روابط دیپلماتیک دارند خواست تا تمام تلاش خود را برای نجات جان این سه معترض به کار گیرند.

به تازگی دست‌نوشته‌ای از این سه زندانی با عنوان «نذارید ما را بکشند» در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد که در آن خواستار یاری «همشهریان و هم‌وطنان» برای جلوگیری از اعدام شان شده‌اند.

رها بحرینی، پژوهشگر سازمان عفو بین‌الملل، در گفتگو با بخش فارسی صدای آمریکا، جمهوری اسلامی ایران را دومین مجری اعدام در جهان خواند.

XS
SM
MD
LG