لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۲۰

درخواست متهمان «خانه اصفهان» از «مردم ایران» بدون پاسخ نماند؛ معترضان تجمع کردند


مجید کاظمی، صالح میرهاشمی، و سعید یعقوبی.
مجید کاظمی، صالح میرهاشمی، و سعید یعقوبی.

ساعاتی بعد از آنکه سه متهم در خطر اعدام پرونده «خانه اصفهان» در پیامی از داخل زندان دستگرد اصفهان از «مردم ایران» خواستند مانع از اعدام آنان شوند، ویدیوهای منتشر شده در فضای مجازی نشان می‌دهد شامگاه چهارشنبه تعدادی از شهروندان در حمایت از اآنها در حوالی زندان دستگرد تجمع کردند.

بستن ورودی زندان اصفهان برای جلوگیری از تجمع معترضان؛ ۲۷ اردیبهشت
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:00:20 0:00

اگرچه ماموران کوشیدند با بستن راه‌های منتهی به زندان مانع از پیشروی معترضان به سوی محل نگهداری زندانیان محکوم به اعدام شوند.

مسیرهای منتهی به زندان دستگرد اصفهان بسته شد؛ ۲۷ اردیبهشت
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:00:19 0:00

حتی در خارج از ایران، در وین مقابل مقر سازمان ملل، شماری از ایرانیان برای رساندن صدای سه محکوم به اعدام دست به تجمع اعتراضی زدند.

تجمع فوری و اضطراری جمعی از ایرانیان در مقابل مقر سازمان ملل؛ وین
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:14 0:00

مجید کاظمی، صالح میرهاشمی، و سعید یعقوبی، سه معترض در خطر اعدام، روز چهارشنبه در پیامی از داخل زندان دستگرد اصفهان، از مردم ایران کمک خواسته‌ بودند.

کابران شبکه‌های اجتماعی هم با داغ کردن هشتگ «نذارید ما را بکشند» به درخواست این سه زندانی پاسخ مثبت دادند.

گوهر عشقی، مادر دادخواه ستار بهشتی در توئیتی نوشت: «فرزندانم نوشتند نذارید ما را بکشند. باید می‌نوشتند نذارید زندگیتون رو ازتون بگیرن. سکوت کنی فردا نوبت توست.»

بامداد پنجشنبه رسانه‌های دولتی ایران اعلام کردند اعدام متهمان پرونده «خانه اصفهان» فعلا اجرا نشده است.

تقاضای «بچه‌های ایران» چه بود؟

سه متهم پرونده «خانه اصفهان» در دست‌نوشته‌ای که روز چهارشنبه ۲۷ اردیبهشت در رسانه‌های اجتماعی منتشر شد، خود را «بچه‌های ایران» نامیده و نوشته‌اند: «از همشهریان و هموطنان عزیز تقاضا داریم نگذارید ما را بکشند. ما به یاری شما نیاز داریم. به حمایت شما نیازمندیم.»

همچنین خانواده این سه زندانی در خطر اعدام با انتشار پیام مشترکی در توییتر گفتند: «چشم امید جگرگوشه‌های ما به شما است. آنها شما را صدا کردند و از شما خواستند که نگذارید ما را بکشند.»

محمد هاشمی، پسرخاله مجید کاظمی، روز چهارشنبه در توییتی نوشت: «به خانواده‌های پرونده اصفهان گفته‌اند شورای عالی امنیت ملی دستور داده امشب این پرونده فیصله پیدا کند.»

مادر سعید یعقوبی نیز در پیامی ویدئویی گفت که به آنها «ملاقات آخر» داده‌اند و از مردم خواسته که از این معترضان محکوم به اعدام حمایت کنند.

همچنین تصویری از پدر صالح میرهاشمی در رسانه‌های اجتماعی منتشر شده که در آن دست‌نوشته‌ای با مضمون «پسرم بی‌گناه است، اسلحه نداشته» دیده می‌شود.

یک منبع مطلع روز ۲۴ اردیبهشت به صدای آمریکا گفته مقامات به خانواده‌ مجید کاظمی اعلام کرده‌اند که ظرف «همین دو سه روز»، این سه معترض بازداشت شده را اعدام خواهند کرد.

در ساعات پایانی یک‌شنبه، شاهزاده رضا پهلوی با هشدار «خطر فوری» از مردم خواست در مقابل زندان دستگرد در کنار خانواده‌های مجید کاظمی، صالح میرهاشمی، و سعید یعقوبی حضور یابند و گفت: «اجازه ندهیم که ضحاک جوان‌کش و عواملش جان‌های بی‌گناه دیگری را بگیرند و مادران دیگری را سوگوار کنند.»

با افزایش نگرانی‌ها از خطر اجرای اعدام این سه معترض، عده‌ای از مردم اصفهان در نخستین ساعات بامداد دوشنبه مقابل زندان دستگرد اصفهان تجمع کردند.

تصاویری از حمله با گاز اشک‌آور و تیراندازی مأموران جمهوری اسلامی به معترضان در مقابل زندان محل نگهداری این سه معترض در خطر اعدام در رسانه‌های اجتماعی انتشار یافته است.

هرچند در آن روز اجرای حکم صورت نگرفت، اما بر اساس این دست‌نوشته، مجید کاظمی، سعید یعقوبی، و صالح میرهاشمی همچنان در خطر اعدام قرار دارند.

XS
SM
MD
LG