لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۱۴

درخواست سه معترض محکوم به اعدام پرونده «خانه اصفهان» از مردم: نگذارید ما را بکشند


مجید کاظمی (راست)، صالح میرهاشمی، و سعید یعقوبی
مجید کاظمی (راست)، صالح میرهاشمی، و سعید یعقوبی

مجید کاظمی، صالح میرهاشمی، و سعید یعقوبی، سه معترض در خطر اعدام، در پیامی از داخل زندان دستگرد اصفهان، از مردم ایران کمک خواسته‌اند.

این سه متهم پرونده «خانه اصفهان» در دست‌نوشته‌ای که روز چهارشنبه ۲۷ اردیبهشت در رسانه‌های اجتماعی منتشر شد، خود را «بچه‌های ایران» نامیده و نوشته‌اند: «از همشهریان و هموطنان عزیز تقاضا داریم نگذارید ما را بکشند. ما به یاری شما نیاز داریم. به حمایت شما نیازمندیم.»

همچنین خانواده این سه زندانی در خطر اعدام با انتشار پیام مشترکی در توییتر گفته‌اند: «چشم امید جگرگوشه‌های ما به شما است. آنها شما را صدا کردند و از شما خواستند که نگذارید ما را بکشند.»

محمد هاشمی، پسرخاله مجید کاظمی، روز چهارشنبه در توییتی نوشت: «به خانواده‌های پرونده اصفهان گفته‌اند شورای عالی امنیت ملی دستور داده امشب این پرونده فیصله پیدا کند.»

مادر سعید یعقوبی نیز در پیامی ویدئویی گفت که به آنها «ملاقات آخر» داده‌اند و از مردم خواسته که از این معترضان محکوم به اعدام حمایت کنند.

همچنین تصویری از پدر صالح میرهاشمی در رسانه‌های اجتماعی منتشر شده که در آن دست‌نوشته‌ای با مضمون «پسرم بی‌گناه است، اسلحه نداشته» دیده می‌شود.

یک منبع مطلع روز ۲۴ اردیبهشت به صدای آمریکا گفته مقامات به خانواده‌ مجید کاظمی اعلام کرده‌اند که ظرف «همین دو سه روز»، این سه معترض بازداشت شده را اعدام خواهند کرد.

در ساعات پایانی یک‌شنبه، شاهزاده رضا پهلوی با هشدار «خطر فوری» از مردم خواست در مقابل زندان دستگرد در کنار خانواده‌های مجید کاظمی، صالح میرهاشمی، و سعید یعقوبی حضور یابند و گفت: «اجازه ندهیم که ضحاک جوان‌کش و عواملش جان‌های بی‌گناه دیگری را بگیرند و مادران دیگری را سوگوار کنند.»

با افزایش نگرانی‌ها از خطر اجرای اعدام این سه معترض، عده‌ای از مردم اصفهان در نخستین ساعات بامداد دوشنبه مقابل زندان دستگرد اصفهان تجمع کردند.

تصاویری از حمله با گاز اشک‌آور و تیراندازی مأموران جمهوری اسلامی به معترضان در مقابل زندان محل نگهداری این سه معترض در خطر اعدام در رسانه‌های اجتماعی انتشار یافته است.

هرچند در آن روز اجرای حکم صورت نگرفت، اما بر اساس این دست‌نوشته، مجید کاظمی، سعید یعقوبی، و صالح میرهاشمی همچنان در خطر اعدام قرار دارند.

XS
SM
MD
LG