لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۳۷

رابرت مالی در واکنش به احتمال اعدام سه معترض در ایران: رژیم از اعتراضات درس نگرفته است


رابرت مالی
رابرت مالی

رابرت مالی، فرستاده ویژه آمریکا در امور ایران، روز پنجشنبه با انتشار توئیتی به «احتمال اعدام قریب الوقوع مجید کاظمی، صالح میرهاشمی و سعید یعقوبی در ایران» واکنش نشان داد.

رابرت مالی این اقدام را «توهین به حقوق بشر و کرامت اولیه همه مردم ایران» دانست و گفت این امر نشان می‌دهد که «رژیم از اعتراضات چیزی یاد نگرفته است.»

مالی تاکید کرد که آمریکا همچنان در کنار مردم ایران خواهد بود.

او در این رشته توئیت نوشت: «ما در حال هماهنگی نزدیک با متحدان و شرکای خود برای افشا و مقابله با نقض بی‌وقفه حقوق بشر از سوی رژیم ایران هستیم.»

ساعاتی بعد از آن که سه متهم در خطر اعدام پرونده «خانه اصفهان» در پیامی از داخل زندان دستگرد اصفهان از «مردم ایران» خواستند مانع از اعدام آنان شوند، ویدیوهای منتشر شده در فضای مجازی نشان می‌دهد شامگاه چهارشنبه تعدادی از شهروندان در حمایت از آنها در حوالی زندان دستگرد تجمع کردند.

مجید کاظمی، صالح میرهاشمی، و سعید یعقوبی، سه معترض در خطر اعدام، روز چهارشنبه در پیامی از داخل زندان دستگرد اصفهان، از مردم ایران کمک خواسته‌ بودند.

کاربران شبکه‌های اجتماعی هم با داغ کردن هشتگ «نذارید ما را بکشند» به درخواست این سه زندانی پاسخ مثبت دادند.

بامداد پنجشنبه رسانه‌های دولتی ایران اعلام کردند اعدام متهمان پرونده «خانه اصفهان» فعلا اجرا نشده است.

محمد هاشمی، پسرخاله مجید کاظمی، روز چهارشنبه در توییتی نوشت: «به خانواده‌های پرونده اصفهان گفته‌اند شورای عالی امنیت ملی دستور داده امشب این پرونده فیصله پیدا کند.»

یک منبع مطلع روز ۲۴ اردیبهشت به صدای آمریکا گفته مقامات به خانواده‌ مجید کاظمی اعلام کرده‌اند که ظرف «همین دو سه روز»، این سه معترض بازداشت شده را اعدام خواهند کرد.

در جریان اعتراضات روز ۲۵ آبان در محله «خانه اصفهان»، سه بسیجی به نام‌های «محسن چراغی، محسن حمیدی، و محمد کریمی» کشته شدند. مقامات جمهوری اسلامی مرگ آنها را به «اقدام تروریستی» نسبت داده و شش معترض را مرتبط با آن بازداشت کردند.

XS
SM
MD
LG