لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۳۹

مولوی عبدالحمید: این اعدام‌ها «دردآور» است


مولوی عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت زاهدان
مولوی عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت زاهدان

همزمان با انتقادات گسترده علیه اعدام سه متهم پرونده «خانه اصفهان» مولوی عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت زاهدان، این اعدام‌ها را «دردآور» خواند.

مولوی عبدالحمید در خطبه‌های روز جمعه ۲۹ اردیبهشت‌ماه، با اشاره به نامه متهمان از زندان درباره اعترافات اجباری خود، گفت: «اعترافات تحت شکنجه جایگاه قانونی و شرعی ندارد.»

امام جمعه اهل سنت زاهدان خطاب به مقامات جمهوری اسلامی افزود: «همه مردم ایران و دنیا از شما خواستند این متهمان را اعدام نکنید.»

مولوی عبدالحمید در ادامه سخنانش، خواستار توقف اعدام در ایران شد و تاکید کرد: «مطمئن باشید با اعدام نمی شود جلوی این ملت را گرفت و آنها را قانع کرد.»

صالح میرهاشمی، مجید کاظمی شیخ‌شبانی، و سعید یعقوبی کردسفلی، متهمان پرونده «خانه اصفهان» به رغم درخواست‌های نهادها و فعالان حقوق بشری اعدام شدند.

این سه متهم که به قتل دو بسیجی و یک مامور نیروی انتظامی در جریان اعتراضات سراسری متهم شده‌بودند، گفته بودند که اعترافاتشان اجباری و تحت شکنجه‌های فراوان صورت گرفته است.

مولوی عبدالحمید در بخش دیگری از خطبه‌هایش با انتقاد از تبعیض‌ها، از مجاز نبودن زنان و اهل سنت برای نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری انتقاد کرده و آن را «بدعت» در قانون اساسی خواند.

امام جمعه اهل سنت زاهدان خطاب به حاکمان جمهوری اسلامی گفت: «میان مذاهب مساوات قائل نشدید.»

مانند هفته‌های گذشته شماری از شرکت‌کنندگان در نماز جمعه ۲۹ اردیبهشت زاهدان پس از پایان نماز با راهپیمایی در خیابان‌های این شهر، شعار دادند: «برادر عزیزم، خونت رو پس می‌گیرم.»

«برادر شهیدم، خونتو پس می‌گیرم»؛ شعار معترضان در جمعه‌ اعتراضی زاهدان
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:00:17 0:00

XS
SM
MD
LG