لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۱۴

حمید رسایی از قوه قضاییه خواست ترانه علیدوستی را «اعدام» کند


حمایت ترانه علیدوستی از اعتراضات سراسری و شعار «زن زندگی آزادی»
حمایت ترانه علیدوستی از اعتراضات سراسری و شعار «زن زندگی آزادی»

یک عضو پیشین مجلس شورای اسلامی، با حمله به ترانه علیدوستی، بازیگر سرشناس سینمای ایران، خواستار «اعدام» او شد.

حمید رسایی، از چهره‌های تندرو جمهوری اسلامی و نماینده سابق مجلس شورای اسلامی، روز پنج‌شنبه ۲۸ اردیبهشت در متنی با عنوان «ترانه علیدوستی را اعدام کنید» به این بازیگر سینما حمله کرد و مدعی شد که او خواستار «مداخله بیگانگان در امور کشور» شده است.

خانم علیدوستی روز چهارشنبه در اینستاگرام از سازمان ملل متحد و شورای حقوق بشر این نهاد بین‌المللی خواسته برای توقف حکم اعدام سه معترض پرونده خانه اصفهان اقدام کنند.

استوری اینستاگرام ترانه علیدوستی علیه اعدام
استوری اینستاگرام ترانه علیدوستی علیه اعدام

این بازیگر سرشناس سینما همچنین با اشاره به آمار بالای اعدام در ایران تصاویری از تجمع‌ها علیه نقض حق حیات زندانیان از سوی جمهوری اسلامی منتشر کرده است.

استوری اینستاگرام ترانه علیدوستی علیه اعدام
استوری اینستاگرام ترانه علیدوستی علیه اعدام

در پی اعتراض ترانه علیدوستی به اعدام، حمید رسایی او را «مزدور» لقب داد و با «حیوانات» خواندن معترضان، حمایت این بازیگر سینما از مجید کاظمی، صالح میرهاشمی، و سعید یعقوبی را «طراحی هماهنگ شده با دشمنان» برای «حرکت‌های آینده» توصیف کرد.

رسایی ضمن درخواست اعدام برای ترانه علیدوستی، ادعا کرد که «برنامه آینده» معترضان، «دخالت سازمان‌های بین‌المللی همسو با جنایتکاران در امور داخلی» ایران است و با «جنایتکار» نامیدن آنها، «مجازات در ملأعام» را «کمترین عقوبت» دانست و «اعدام حامیان» آنها را از قوه قضاییه درخواست کرد.

در پی اعلام خبر خطر اجرای اعدام برای سه معترض در اصفهان، گروهی از شهروندان در کنار خانواده‌های مجید کاظمی، صالح میرهاشمی، و سعید یعقوبی در مقابل زندان دستگرد تجمع کردند و اعتراض‌های گسترده‌ای در رسانه‌های اجتماعی منتشر شد.

به گفته محمد هاشمی، پسرخاله مجید کاظمی، در پی حمایت گسترده از این سه معترض زندانی، آنها «با خانواده تماس گرفته» و گفته‌اند «هنوز زنده‌ایم.»

او با بیان این که «نمی‌دانیم جان بچه‌های ایران را کی بگیرند»، تأکید کرده که «این نفس‌هایی که یک روز دیگر هم قطع نشده را مدیون شما مردم هستیم.»

  • محکومیت یک روزنامه‌نگار به دلیل انتقاد از رسایی

حمله حمید رسایی به معترضان و فعالان فرهنگی و رسانه‌ای پیش از این نیز سابقه داشته و موجب محکومیت قضایی برای آنان شده است.

مرضیه محمودی، روزنامه‌نگار اقتصادی در ایران در توییتی اعلام کرد که به دلیل انتقاد از اظهارات حمید رسایی به جزای نقدی محکوم شده است.

این محکومیت در پی اعتراض این روزنامه‌نگار به اظهار نظر رسایی است که گفته بود معترضان «می‌خواهند هر شب با یکی بخوابند و مثل حیوان بچرند.»

مرضیه محمودی نوشته «حکم دادگاه حمید رسایی آمد» و «به ۲۴ میلیون جریمه نقدی محکوم شدم. البته تخفیف خورد و به شش میلیون تومان رسید. امروز جریمه را پرداخت کردم.»

برخی تحلیلگران و مدافعان حقوق بشر شدت گرفتن اعدام‌ها در ایران را روشی برای هراس‌افکنی می‌دانند. محمد اولیایی‌فر، حقوقدان، به صدای آمریکا گفته است که جمهوری اسلامی از اعدام به عنوان ابزار سیاسی استفاده می‌کند.

XS
SM
MD
LG