لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۲۷

آمریکا می‌گوید اعدام افراد پس از محاکمه‌‌های ساختگی توهین به حقوق بشر و کرامت انسانی در ایران و دنیا است


ودانت پاتل، معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا
ودانت پاتل، معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا

معاون سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا روز پنج‌شنبه در کنفرانس خبری این وزارتخانه به حکم اعدام سه زندانی در ایران اشاره کرد و گفت: «اعدام این افراد پس از آنچه که به طور گسترده به عنوان محاکمه‌‌های ساختگی شناخته می‌شود، توهین به حقوق بشر و کرامت انسانی در ایران و دنیا خواهد بود.»

ودانت پاتل افزود: «مشخص است که رژیم جمهوری اسلامی از اعتراضاتی که با مرگ مهسا امینی در شهریور ماه سال گذشته آغاز شد، درس نگرفته است.»

پاتل با اشاره به این که مقامات جمهوری اسلامی ایران ممکن است مجید کاظمی، صالح میرهاشمی و سعید یعقوبی را به دلیل شرکت در اعتراضات ایران به زودی اعدام کنند افزود: «ما همراه با مردم ایران و جامعه جهانی از جمهوری اسلامی می‌خواهیم که این اعدام‌ها را اجرا نکند.»

آقای پاتل در پاسخ به خبرنگار صدای آمریکا که از او پرسید آیا متحدان و شرکای آمریکا نیز همین نظر را دارند یا خیر؟ گفت: «من نمی‌توانم به جای متحدان و شرکایمان صحبت کنم، اما وقتی صحبت رویارویی با چالش‌هایی باشد که رژیم ایران پیش روی ما می‌گذارد از جمله نقض آشکار حقوق بشر، حمایت مستمر از روسیه در جنگ اوکراین و تأمین تسلیحات برای گروه‌های نیابتی در خاورمیانه، در آمریکا و میان متحدان و شرکای ما همگرایی وجود دارد. بنابراین در پاسخگو کردن [مقامات جمهوری اسلامی ایران] به هماهنگی با متحدان و شرکای خود ادامه خواهیم داد.

رابرت مالی، فرستاده ویژه آمریکا در امور ایران نیز با انتشار توئیتی به «احتمال اعدام قریب الوقوع مجید کاظمی، صالح میرهاشمی و سعید یعقوبی در ایران» واکنش نشان داد و تأکید کرد که آمریکا همچنان در کنار مردم ایران خواهد بود.

این سه معترض در خطر اعدام، در پیامی از داخل زندان دستگرد اصفهان، از مردم ایران کمک خواسته‌ بودند.

کاربران شبکه‌های اجتماعی هم با داغ کردن هشتگ «نذارید ما را بکشند» به درخواست این سه زندانی پاسخ مثبت دادند.

یک منبع مطلع روز ۲۴ اردیبهشت به صدای آمریکا گفت که مقامات به خانواده‌ مجید کاظمی اعلام کرده‌اند که ظرف «همین دو سه روز»، این سه معترض بازداشت شده را اعدام خواهند کرد.

در جریان اعتراضات روز ۲۵ آبان در محله «خانه اصفهان»، سه بسیجی به نام‌های «محسن چراغی، محسن حمیدی، و محمد کریمی» کشته شدند. مقامات جمهوری اسلامی مرگ آنها را به «اقدام تروریستی» نسبت داده و شش معترض را مرتبط با آن بازداشت کردند.

XS
SM
MD
LG