لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۳۶

سومین بازجویی احمد منتظری در دادگاه بخاطر انتشار فایل صوتی پدرش


احمد منتظری فرزند آیت الله حسینعلی منتظری.
احمد منتظری فرزند آیت الله حسینعلی منتظری.

در پی انتشار فایل صوتی آیت الله حسینعلی منتظری درباره اعدام‌های سال ۱۳۶۷، در ده روز گذشته فرزند او برای سومین بار به دادگاه ویژه روحانیت قم احضار و بازجویی شد.

کانال تلگرام آیت الله منتظری با تایید این خبر، اعلام کرد احمد منتظری باید روز سه شنبه ۹ شهریور هم در دادگاه حاضر شود.

آقای منتظری پیشتر به رادیو فردا گفت که این بازجویی ها بدون فشار و محترمانه بوده است.

احضار آقای منتظری در ارتباط با انتشار فایل صوتی آیت الله حسینعلی منتظری، پدرش است که در زمان اعدام های سال ۱۳۶۷، این اقدام حکومت را محکوم کرده بود.

ده روز پیش بیت آیت اﻟله منتظری یک فایل صوتی منتشر کرد که این روحانی، در آن زمان به عنوان قائم مقام آیت اﻟله خمینی با چهار عضو هیات اعدام ها جلسه ای دارد.

این سخنان ۲۴ مرداد ۱۳۶۷ و همزمان با اعتراض این مرجع شیعه به اعدام های آن زمان، در جمع هیات قضایی مربوطه، شامل مرتضی اشراقی (دادستان)، حسینعلی نیری (حاکم شرع)، ابراهیم رئیسی (معاون دادستان)، مصطفی پورمحمدی (نماینده اطلاعات در اوین) بیان شده است.

آیت اﻟله منتظری، قائم مقام وقت رهبر جمهوری اسلامی که اختلاف نظر با آیت الله روح الله خمینی درباره اعدام های سال ۶۷ موجب عزل او از این سمت شد، در این فایل صوتی گفته است: "به نظر من بزرگترین جنایتی که در جمهوری اسلامی شده از اول انقلاب تا حالا انجام شده است، این کاری است که به دست شماها انجام شده است… در آینده تاریخ ما را محکوم می‌کند و شما را در آینده جزو جنایتکاران در تاریخ می‌نویسند."

او در این سخنان تاکید کرده است که هیچ نسبتی با سازمان مجاهدین خلق ندارد و از آنها ضربه خورده و فرزندش توسط آنها کشته شده است. از این رو این سخنان را "با صراحت و بدون سیاسی کاری" به زبان می آورد، چرا که "آینده اسلام و انقلاب و کشور و شخص آقای خمینی برایش اهمیت دارد" و "این که تاریخ چگونه در خصوص آنها قضاوت می‌کند".

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG