لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۵۵

انتشار فایل صوتی سخنان آیت اﻟله منتظری درباره اعدام های ۶۷؛ مرتکب بزرگترین جنایت شده اید


روز حقوق بشر در ایران با قدردانی از آیت اﻟله منتظری، از سوی فعالان صلح برگزار شد
روز حقوق بشر در ایران با قدردانی از آیت اﻟله منتظری، از سوی فعالان صلح برگزار شد

وبسایت رسمی آیت اﻟله حسینعلی منتظری، فایل صوتی از سخنان او را درباره اعدام زندانیان سیاسی در سال ۱۳۶۷ منتشر کرده که در آن اعدام های آن سال را بزرگترین جنایت جمهوری اسلامی از هنگام پیروزی انقلاب نام برده شده است.

این سخنان ۲۴ مرداد ۱۳۶۷ و همزمان با اعتراض این مرجع شیعه به اعدام های آن زمان، در جمع هیات قضایی مربوطه، شامل مرتضی اشراقی (دادستان)، حسینعلی نیری (حاکم شرع)، ابراهیم رئیسی (معاون دادستان)، مصطفی پورمحمدی (نماینده اطلاعات در اوین) بیان شده است.

آیت اﻟله منتظری، قائم مقام وقت رهبر جمهوری اسلامی که اختلاف نظر با آیت اﻟله روح اﻟله خمینی درباره اعدام های سال ۶۷ موجب عزل او از این سمت شد، در این فایل صوتی گفته است: "به نظر من بزرگترین جنایتی که در جمهوری اسلامی شده از اول انقلاب تا حالا انجام شده است، این کاری است که به دست شماها انجام شده است… در آینده تاریخ ما را محکوم می‌کند و شما را در آینده جزو جنایتکاران در تاریخ می‌نویسند."

او در این سخنان تاکید کرده است که هیچ نسبتی با سازمان مجاهدین خلق ندارد و از آنها ضربه خورده و فرزندش توسط آنها کشته شده است. از این رو این سخنان را "با صراحت و بدون سیاسی کاری" به زبان می آورد، چرا که "آینده اسلام و انقلاب و کشور و شخص آقای خمینی برایش اهمیت دارد" و "این که تاریخ چگونه در خصوص آنها قضاوت می‌کند".

لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:40:12 0:00


اگر چه نامه ها و اعتراضات آیت اﻟله منتظری به اعدام های سال ۶۷ پیشتر منتشر شده بود، اما فایل صوتی سخنان او در تابستان سال ۱۳۶۷ که در آن این اعدام ها بزرگترین جنایت جمهوری اسلامی خوانده شده، برای اولین بار منتشر شده است.

اعدام های سال ۶۷ در پی انجام عملیات موسوم به فروغ جاویدان توسط سازمان مجاهدین خلق ایران و حمله اعضای این سازمان از خاک عراق به داخل ایران، صورت گرفت.

در پی این حادثه آیت اﻟله خمینی به دستگاه قضایی دستور داد که هر زندانی سیاسی که بر موضع خود باقی است را اعدام کند. در پی این حکم، تنها طی دو ماه برای بسیاری از زندانیان سیاسی حکم اعدام صادر و اعدام شد. بیشتر اعدام شدگان از میان اعضای زندانی سازمان مجاهدین خلق بوده و برخی از آنان از اعضای گروه های چپ نظیر چریک های فدایی خلق بودند.

XS
SM
MD
LG