لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۱۳

بیانیه پنج نماینده سابق مجلس: اعدام‌های ۶٧ لکه ننگی بر دامن جمهوری اسلامی است


جمعی از خانواده‌های زندانیان سیاسی اعدام شده دهه ۶۰ که بی‌نام و نشان در گورستان خاوران دفن شدند
جمعی از خانواده‌های زندانیان سیاسی اعدام شده دهه ۶۰ که بی‌نام و نشان در گورستان خاوران دفن شدند

پنج نماینده ادوار گذشته مجلس ایران در بیانیه‌ای، اعدام‌های تابستان سال ١٣۶٧ را "لکه ننگی از سیاهی و آلودگی بر دامن جمهوری اسلامی" توصیف کرده و از "عدم پایبندی بخشی از قوه قضائیه به حاکمیت قانون و عدالت" در اعدام زندانیان عقیدتی و سیاسی زندان رجایی شهر کرج ابراز تاسف کردند.

وبسایت زیتون که از سوی طیفی از حامیان "جنبش سبز" منتشر می‌شود نامه‌ای از نمایندگان ادوار گذشته مجلس شورای اسلامی منتشر کرده که در آن آمده است: "ما تنها راه نجات کشور از ورطه هولناک فعلی و بقای نظام جمهوری اسلامی را در عمل به حاکمیت قانون و عدالت و اجرای بی تنازل قانون اساسی و گشودن فضای بحث و گفتگوی آزاد در عرصه عمومی در جهت تدارک تفاهم و آشتی ملی می‌دانیم."

این نامه را احمد سلامتیان و حسن یوسفی اشکوری نمایندگان دوره اول مجلس؛ فاطمه حقیقت‌جو، علی‌اکبر موسوی خوئینی و رجبعلی مزروعی نمایندگان دوره ششم مجلس، که همگی در خارج ایران سکونت دارند، امضا کرده‌اند.

امضاکنندگان نامه با انتقاد از اعدام گروهی جمعی از زندانیان زندان رجایی شهر کرج، آن را در ادامه اعدام‌های گروهی سال ١٣۶٧ دانسته و نوشته‌اند: "آنچه اوضاع کنونی را تاسف‌آورتر می کند این است که پس از گذشت نزدیک به سی سال از آن واقعه، هنوز درس لازم از این فاجعه تاریخی گرفته نشده است. هنوز وسوسه‌ها و گرایش‌های آلوده‌ای در بین برخی از دست اندرکاران حاکمیت و بخشی ازمعارضین آن به چشم می‌خورد که مصلحت قدرت و حضور خود را در ترویج قانون جنگل و هژمونی طلبی کر و کور و ترویج جنگ و خشونت می‌دانند، و از تن دادن به حاکمیت قانون و گفتگو و تفاهم و صلح و اشتی ملی و تنش زدایی بین المللی دوری می‌کنند."

بنا به اعلام مقامات قضایی ایران، روز سه‌شنبه ۱۲ مرداد ماه ۲۰ زندانی اهل سنت در زندان رجایی شهر کرج اعدام شده‌اند. وزارت اطلاعات ایران این افراد را عضو "گروهک تروریستی تکفیری توحید و جهاد" نامیده و ۲۴ مورد اقدام مسلحانه را به آنها نسبت داده است.

این اعدام‌ها با اعتراض گسترده نهادهای بین‌المللی مواجه شده است.

از سوی دیگر وبسایت رسمی حسینعلی منتظری، فایل صوتی جلسه‌ای درباره اعدام زندانیان سیاسی در سال ۱۳۶۷ را منتشر کرده که در آن آقای منتظری این اعدام‌ها را بزرگترین جنایت جمهوری اسلامی می‌نامد.

آقای منتظری ۲۴ مرداد ۱۳۶۷ خطاب به اعضای گروه موسوم به هیات مرگ گفته بود که "شما را در آینده جزو جنایتکاران در تاریخ می‌نویسند."

XS
SM
MD
LG