لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۳۵

برگزاری یادبود کشته شدگان ۶۷ در خاوران همزمان با واکنش پور محمدی


عکسی از یکی از مراسم یادبود در خاوران. در سالهای اخیر خانواده ها اجازه مراسم یادبود نداشتند.
عکسی از یکی از مراسم یادبود در خاوران. در سالهای اخیر خانواده ها اجازه مراسم یادبود نداشتند.

در روزی که مصطفی پور محمدی وزیر دادگستری دولت حسن روحانی و از اعضای هیات چهار نفره اعدام‌های سال ۱۳۶۷ برای اولین بار به فایل صوتی جلسه با آیت‌ اﻟله حسینعلی منتظری واکنش نشان داد، تعدادی از خانواده های زندانیان سیاسی که در آن رویداد اعدام شدند، می گویند توانسته اند مراسم یادبود این کشته شدگان را در قبرستان خاوران در جنوب شرقی تهران برگزار کنند.

برخی از سایت های مدافع حقوق بشر روز جمعه عکس هایی منتشر کرده اند که خانواده قربانیان با حضور در این قبرستان بر روی قبر های بی نام و نشان گل گذاشته اند.

یک شاهد عینی به صدای آمریکا گفت که ده ها نفر از بازماندگان اعدام شدگان در این مراسم حاضر شده و شعر خوانده اند.

بخشی از یک زمین بایر در مجاورت گورستان ارامنه و هندوها در جنوب شرقی تهران از سوی خانواده قربانیان اعدام های سال ۱۳۶۷ به عنوان گورستان خاوران مشهور است که به گفته اعضای این خانواده ها محل دفن اعدام شدگان است.

در سال های اخیر خانواده این قربانیان اجازه حضور در این قبرستان و مراسم یادبود را نداشتند. معمولا خانواده ها در اولین هفته شهریور همزمان با سالروز پایان اعدام های دو ماهه سال ۶۷ در این محل برای تجمع حاضر می شدند.

یادبود قربانیان اعدام های سال ۶۷ در مسجد سلیمان

تصاویری از برگزاری مراسم مشابه در برخی دیگر از شهرهای ایران نیز در فضای مجازی منتشر شده است.

مقام های جمهوری اسلامی ایران تاکنون اطلاع دقیقی از این اعدام ها نداده اند در فایل سخنان آیت الله منتظری که به تازگی منتشر شده، تایید می کند که غیر از تهران در برخی شهرهای ایران نیز این اعدام ها اجرا شده است.

واکنش تند پورمحمدی به مجاهدین و اعدام شدگان

در حالی خانواده قربانیان اعدام های ۶۷ روز جمعه ششم شهریور مراسم یادبودی برگزار کرده اند که مصطفی پورمحمدی، یکی از اعضای هیات موسوم به مرگ، درباره فایل صوتی آیت اﻟله منتظری واکنش نشان داد.

آقای پورمحمدی در همدان گفت که اعضای سازمان مجاهدین خلق "خون ریز و خون آشام" هستند و اکنون عده ای به دنبال "تطهیر کاذب" آنها هستند.

پور محمدی در سخنانش مجاهدین خلق را با داعش مقایسه کرد و گفت: امروز اگر بخواهیم به نسل جدید بگوییم منافقان چه کسانی هستند نمونه بارز آنها داعش است که در جلادی، خونریزی و خون آشامی و به بزرگ و کوچک رحم نکردن و شقاوت از بارزه‎‌‎های رفتاری آنها است.

این اولین واکنش مصطفی پورمحمدی وزیر دادگستری دولت روحانی به فایل صوتی آیت اﻟله منتظری است.

ده روز پیش بیت آیت اﻟله منتظری یک فایل صوتی منتشر کرد که این روحانی، در آن زمان به عنوان قائم مقام آیت اﻟله خمینی با چهار عضو هیات اعدام ها جلسه ای دارد.

این سخنان ۲۴ مرداد ۱۳۶۷ و همزمان با اعتراض این مرجع شیعه به اعدام های آن زمان، در جمع هیات قضایی مربوطه، شامل مرتضی اشراقی (دادستان)، حسینعلی نیری (حاکم شرع)، ابراهیم رئیسی (معاون دادستان)، مصطفی پورمحمدی (نماینده اطلاعات در اوین) بیان شده است.

آیت اﻟله منتظری، قائم مقام وقت رهبر جمهوری اسلامی که اختلاف نظر با آیت اﻟله روح اﻟله خمینی درباره اعدام های سال ۶۷ موجب عزل او از این سمت شد، در این فایل صوتی گفته است: "به نظر من بزرگترین جنایتی که در جمهوری اسلامی شده از اول انقلاب تا حالا انجام شده است، این کاری است که به دست شماها انجام شده است… در آینده تاریخ ما را محکوم می‌کند و شما را در آینده جزو جنایتکاران در تاریخ می‌نویسند."

او در این سخنان تاکید کرده است که هیچ نسبتی با سازمان مجاهدین خلق ندارد و از آنها ضربه خورده و فرزندش توسط آنها کشته شده است. از این رو این سخنان را "با صراحت و بدون سیاسی کاری" به زبان می آورد، چرا که "آینده اسلام و انقلاب و کشور و شخص آقای خمینی برایش اهمیت دارد" و "این که تاریخ چگونه در خصوص آنها قضاوت می‌کند".

XS
SM
MD
LG