لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۴۱

علی مطهری از اعضای کمیته قضایی اعدام های ۶۷ خواست که توضیح دهند


علی مطهری، نایب رئیس مجلس شورای اسلامی در واکنش به انتشار فایل صوتی آیت الله منتظری درباره اعدام های سال ۶۷، خواستار توضیح آقایان رئیسی، نیری و پورمحمدی شد.

آقای مطهری در یادداشت کوتاهی به خبرگزاری ایسنا فرستاده، نوشته است: "البته صحبت‌های ایشان از روی دلسوزی و خیرخواهی برای انقلاب اسلامی بوده ولی این که نگرانی ایشان جا داشته یا نه و اصلا ماجرا چه بوده، درست برای ما روشن نیست."

نماینده تهران در مجلس همچنین آورده که این که آیا حکمی از طرف آیت الله خمینی درباره این اعدام‌ها بوده یا نه، و اگر بوده چه بوده و آیا این حکم درست اجرا شده یا نه، روشن نیست و اطلاعات در این باره ناقص است.

او در ادامه از آقایان رئیسی، نیری و پورمحمدی خواست که توضیح بدهند و "البته اگر قصوری هم در نحوه اجرای حکم بوده است عذرخواهی شود."

وبسایت رسمی آیت اﻟله حسینعلی منتظری، فایل صوتی از سخنان او را درباره اعدام زندانیان سیاسی در سال ۱۳۶۷ منتشر کرد که در آن اعدام‌های آن سال را بزرگترین جنایت جمهوری اسلامی از هنگام پیروزی انقلاب نام برده شده بود.

این سخنان ۲۴ مرداد ۱۳۶۷ و همزمان با اعتراض این مرجع شیعه به اعدام های آن زمان، در جمع هیات قضایی مربوطه، شامل مرتضی اشراقی (دادستان)، حسینعلی نیری (حاکم شرع)، ابراهیم رئیسی (معاون دادستان)، مصطفی پورمحمدی (نماینده اطلاعات در اوین) بیان شده بود.

این سخنان انتقاد شدید برخی از مقامات جمهوری اسلامی از جمله صادق لاریجانی را در پی داشت که اعدام‌های سال ۶۷ را شرعی و قانونی دانست.

XS
SM
MD
LG