لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۴۱

هشدار رئیس قوه قضائیه: اعدام‌ها شرعی و قانونی بود؛ با منتظری "همگامی" نکنید


رئیس قوه قضائیه ایران در واکنش به انتشار فایل صوتی اعتراض آیت‌اﻟله منتظری به اعدام‌های گروهی سال ۱۳۶۷ تاکید کرد که احکام دادگاه‌ها "بر حسب موازین شرعی و قوانین" بوده و "قابل خدشه نیست". او همچنین به همراهی کنندگان با این فایل صوتی هشدار داده است.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، آیت‌اﻟله صادق لاریجانی روز دوشنبه ۲۵ مرداد ماه در نشستی با با مسئولان عالی دستگاه قضایی، از اعدام‌ زندانیان سیاسی در دهه ۶۰ دفاع کرده است.

وی گفت، " آنچه از احکام دادگاه‌ها بر حسب موازین شرعی و قوانین انجام شده است، قابل خدشه نیست و حکم گروه‌های محارب کاملا آشکار است. اما متاسفانه برخی‌ها راه را کج می‌روند و اکنون حرف‌های عجیب و غریبی می‌زنند و ادعای پوزش خواهی از کسانی دارند که فرزندان‌شان در طول سال‌های متمادی انسان‌های شریف این کشور را به خاک و خون کشیدند."

رئیس دستگاه قضایی همچنین به افرادی که با "رسانه‌های غربی" و "جریان" منتشر کننده این فایل صوتی "همگامی" کنند هشدار داد که مورد " پیگرد قضایی" قرار خواهند گرفت.

او از "همه دوستداران انقلاب و امام" و اعضای خانواده آیت‌اﻟله خمینی دعوت کرد تا این "نغمه‌های شیطانی را در هم بشکنند."

به تازگی وبسایت رسمی حسینعلی منتظری، فایل صوتی جلسه‌ای درباره اعدام زندانیان سیاسی در سال ۱۳۶۷ را منتشر کرده که در آن آقای منتظری این اعدام‌ها را بزرگترین جنایت جمهوری اسلامی می‌نامد.

این سخنان ۲۴ مرداد ۱۳۶۷ و همزمان با اعتراض قائم مقام وقت رهبر جمهوری اسلامی به اعدام های آن زمان، خطاب به مرتضی اشراقی (دادستان)، حسینعلی نیری (حاکم شرع)، ابراهیم رئیسی (معاون دادستان) و مصطفی پورمحمدی (نماینده اطلاعات در اوین) عنوان شده است.

آقای منتظری در اعتراض صریح خود به مسئولان اعدام زندانیان سیاسی تاکید می‌کند که "شما را در آینده جزو جنایتکاران در تاریخ می‌نویسند."

XS
SM
MD
LG