لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۰۵

تقلید وزیر دفاع ایران از کره شمالی: به برنامه موشکی و مبارزه با استکبار ادامه می‌دهیم


امیر حاتمی وزیر دفاع ایران
امیر حاتمی وزیر دفاع ایران

جمشید ح – روزنامه نگار، ترکیه

در اوج بحران جهانی پیرامون قدرت موشکی و آزمایش های هسته ای اخیر کره شمالی که دنیا را در آستانه جنگ قرار داده، وزیر جدید دفاع و پشتیبانی در جمهوری اسلامی نیز تاکید می کند که توجه ویژه ای به تولید موشک های پرقدرت تر از نوع بالیستیک و کروز معطوف خواهد کرد.

سرلشگر امیر حاتمی افزود که این توان، برای بازداشتن کشورهای دیگر از تعرض علیه ایران اهمیت درجه یک دارد.

این استدلالی است که همیشه از زبان رهبر کره شمالی نیز در توجیه ایجاد توان هسته ای و موشکی بازگو شده است.

پرزیدنت ترامپ گفته است که قاطعانه با زیاده خواهی های دولت پیونگ یانگ رویارویی خواهد شد. آمریکا و دیگر کشورهای غربی خواهان مهار کردن توان موشکی رژیم ایران شده و تاکید می کنند که دولت تهران قطعنامه های پیشین شورای امنیت را در مورد توقف برنامه های موشکی خود نادیده گرفته است.

سرلشگر امیر حاتمی در مصاحبه طولانی با شبکه تلویزیونی «العالم» وابسته به ایران، همچنین تاکید کرد که رژیم ایران به کمک های مالی و تسلیحاتی خود به گروه هایی که آن ها را «سازمان های مقاومت» نامید ادامه خواهد داد. رژیم ایران گروه «حزب الله لبنان» و همچنین «حماس» را نمونه های ارشد «مقاومت» می داند و در کشورهای دیگری مانند یمن و افغانستان نیز گروه های مشابهی برپا کرده که عملا عامل دست رژیم ایران برای انجام «جنگ های نیابتی» هستند.

اکنون مدتی است که امریکا به یک پیکار گسترده دیپلماتیک دست زده تا رژیم ایران را به متوقف کردن برنامه های موشکیش وادار کند. پرزیدنت ترامپ گفته است که حتی اگر ایران از نظر فنی، برجام را رعایت کرده، ولی روح آن را نقض کرده است.

اشاره رئیس جمهوری ایالات متحده به برنامه های گسترده موشکی ایران است که هدف اصلی آن نصب کلاهک اتمی و تهدید کردن امنیت کشورهای همسایه به هدف کلاشی های سیاسی و منطقه ای است.

در حالی که دولت پیونگ یانگ به صراحت می گوید که برنامه های اتمی و موشکی به هدف حفظ موجودیت رژیم است تا کسی به فکر براندازی کمونیسم و ایجاد کشور یکپارچه کره نیافتد، رژیم ایران به دو هدف برنامه های مشابه را دنبال می کند.

امیر حاتمی در توجیه سیاست های ایران، در مصاحبه با «العالم» گفت: «مقاومت به منظور دفاع از استکبارستیزی و مبارزه با ظلم و ستم در جهان است».

این سخنان در حالی بیان می شود که سازمان های حقوق بشر، رژیم ایران را از جمله سرکوبگرترین رژیم های سیاسی جهان می دانند که نه تنها مسوول کشتار صدها هزار نفر از مردم ایران است، بلکه در جنایات رژیم بشار اسد در سوریه و کشتار حدود نیم میلیون نفر از مردم آن کشور نیز نقش اساسی داشته است.

نیکی هیلی سفیر ایالات متحده در سازمان ملل اخیرا خواستار شده است که برای جلوگیری از رسانده شدن اسلحه از ایران به حزب الله لبنان، تلاش بین المللی جدی تری به عمل آید.

وریر دفاع ایران در واکنش به این خواسته، به «العالم» گفت: «ما مانند گذشته و حتی بهتر از گذشته از مقاومت پشتیبانی می کنیم»

در حالی که رژیم کمونیستی کره شمالی تنها برای دفاع از ادامه حکومت خود به ایجاد توان تهاجمی دست زده، ایران می گوید که خود را «مسوول همه مستضعفین جهان» و «مبارزه با استکبار» می داند و با این بهانه به دخالت در کشورهای همسایه و سرزمین های دور می پردازد.

محمد رضا نقدی فرمانده پیشین بسیج در یک سخنرانی گفت: «تا هنگامی که استکبار و غده سرطانی صهیونیسم از بین نرود، دردها ادامه خواهد داشت».

سران رژیم گفته اند که وظیفه آنان ایجاب می کند ظلمی را که به شیعیان در دوران نخستین اسلام وارد شده جبران کنند و رهبری جهان اسلام به شیعیان سپرده شود.

با این استدلال، از دیدگاه ایران، رژیم وهابی عربستان سعودی (با عنوان کلیددار حرمین شریفین) غیرشرعی و غیر اسلامی است و باید برافتد. ایران دخالت جنگی در یمن را گامی در راه اجرای این هدف می داند.

امیر حاتمی در ادامه گفتگو با «العالم» در توجیه دخالت نظامی ایران در عراق و سوریه گفت که ماموران رژیم با درخواست و اجازه دولت های قانونی آن دو کشور به آن سرزمین ها رفته اند. وزیر دفاع ایران در ادامه سخنان خود ادعا کرد که دخالت ایران «تنها جنبه مستشاری» دارد. او به دخالت جنگی ایران در یمن اشاره ای نکرد.

این ادعا در حالی مطرح می شود که خود مقامات رژیم تائید می کنند که تا کنون بیش از یک هزار نفر از این «مستشاران» در صحنه های جنگ سوریه هلاک شده اند و سپاهیان قدس همراه با گروه های افغانی و پاکستانی و شیعیان دیگر با نام های «فاطمیون» و «زینبیون» و اسامی دیگر در سوریه به کشتار مردم آن کشور ادامه می دهند.

سرلشگر محمد باقری در مقام رئیس ستاد کل نیروهای مسلح نیز در سخنانی، ادعای «مستشاری» را رد کرد و به صراحت از «نیروهای مسلح ایرانی» سخن گفت و از جمله اظهار داشت: «نیروهای مسلح ما مشغول مقابله با تروریسم در کشورهای همجوار هستند».

وزیر دفاع ایران نیز در توجیه سیاست های مداخله گرانه در سوریه و عراق و دیگر کشورها گفت: «کمک های ما در حد مقابله با ظلم و ستم و غصب در منطقه ضرورت دارد».

ایران خود را «تنها حامی فلسطینیان» معرفی می کند و ادعا دارد که اسرائیل سرزمین مسلمانان را غصب کرده و باید نابود شود. امیر حاتمی در دفاع از این سیاست مداخله گرانه در کشورهای همسایه و امور منطقه، گفت: «منافع ملی و امنیت ملی ایران نیز این گونه اقدامات را ایجاب می کند». او افزود: «در غیر این صورت، فتنه ممکن است دامن ایران را نیز بگیرد».

وزیر دفاع ایران سخنان خود از یک سو دخالت در امور کشورهای دیگر و تلاش برای برانداختن دولت های آن ها را یک وظیفه دینی و مرامی خود می داند، و از سوری دیگر حق دفاع کشورهای دیگر در برابر این تجاوزگری ها را نفی می کند و ادعا دارد که اگر در لبنان و سوریه و عراق و یمن نبرد نکند، خود مورد تهاجم قرار خواهد گرفت.

امیر حاتمی، در واکنش به تلاش بین المللی برای مهار کردن برنامه های موشکی رژیم، دوباره تاکید کرده گفت: «وزارت دفاع در دوران آینده به همه اولویت های دفاعی ادامه خواهد داد.» او تاکید کرد که رژیم قصد دارد موشک های قوی تر با برد بیشتر و قدرت تخریبی بسیار بالاتر تولید کند.

کره شمالی می گوید که موشک های دوربردی تولید کرده که قادر به حمل کلاهک هسته ای هستند و می توانند سواحل غربی ایالات متحده را نیز هدف قرار دهند. رژیم ایران هم گفته است که «دو هزار هدف آمریکایی را در سراسر جهان نقشه برداری کرده و می تواند در ظرف دو روز همه آن ها را نابود کند.»

امیر حاتمی در مورد برنامه های موشکی آینده رژیم ایران گفت: «ما اکنون برای افزایش قابلیت و توان موشک های خود کوشش می کنیم و روی قدرت تخریبی موشک ها نیز کار می کنیم».

این سخنان نشان می دهد که ایران در تعیین استراتژی جنگی خود، دقیقا شیوه های کره شمالی را به کار می برد و به همان سیاست هایی ادامه می دهد که امروز در خاوردور بحران جنگی ایجاد کرده و فردا ممکن است خاورمیانه و حوزه خلیج فارس را دستخوش شعله های آتش جنگ خانمان سوز کند.

این نوشتار بیانگر ارزیابی های نویسنده آن است و الزاما دیدگاه صدای آمریکا را بازتاب نمی دهد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG