لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۵۳

بعد از روحانی، صالحی هم تکرار کرد: ۵ روزه غنی‌سازی ۲۰ درصد را شروع کنیم


آقای صالحی صحبت های حسن روحانی را از دید تکنیکی تکرار کرد.
آقای صالحی صحبت های حسن روحانی را از دید تکنیکی تکرار کرد.

در حالیکه در آمریکا نگرانی هایی برای فعالیت مخفیانه هسته ای و یا از سرگیری برنامه جنجالی هسته ای جمهوری اسلامی ایران وجود دارد، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران یک هفته بعد از حسن روحانی اعلام کرد که جمهوری اسلامی می تواند غنی سازی اورانیوم با درصد بالا را ظرف ۵ روز آغاز کند.

در پی اعلام اجرای سختگیرانه برجام از سوی آمریکا و اجرای قانون تحریم‌های جمهوری اسلامی توسط دولت پرزیدنت ترامپ، حسن روحانی رئیس جمهوری ایران هفته گذشته اعلام کرد که اگر تحریم‌های آمریکا ادامه یابد، از آن خارج خواهد شد و برنامه هسته‌ای خود را از سر گرفته و بیش از گذشته پیش خواهد برد.

یک هفته بعد از این سخنان آقای روحانی، علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران روز سه‌شنبه ۳۱ مرداد گفت که هشدار رئیس جمهوری ایران بی پایه نبود.

به گزارش ایرنا، آقای صالحی گفت که ایران می‌تواند در تاسیسات غنی سازی فردو ظرف پنج روز به اورانیوم ۲۰ درصد غنی شده دست پیدا کند. هر چند او اضافه کرد که اولویت اصلی جمهوری اسلامی پایبندی به برجام است.

دولت ایالات متحده طی ماه‌های اخیر تحریم‌هایی علیه شخصیت‌های حقیقی و حقوقی مرتبط با برنامه موشکی ایران وضع کرده است. پرزیدنت ترامپ همچنین مصوبه کنگره آمریکا مبنی بر تحریم ایران، روسیه و کره شمالی را امضا کرد و به اجرا گذاشت.

با این حال دولت آمریکا وضع این تحریم‌ها را ناقض برجام نمی‌داند بلکه برنامه موشکی ایران، به ویژه آزمایش موشک ماهواره‌بر که اوایل مرداد ماه صورت گرفت را نقض کننده قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت می‌داند.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نیز هفته گذشته در واکنش به سخنان حسن روحانی که تهدید کرد اگر واشنگتن تحریم‌های جدیدی علیه تهران اعمال کند توافق هسته‌ای را ترک خواهد کرد، تاکید کرد که وضع تحریم‌های جدید از سوی آمریکا نقض برجام نیست.

خانم نائرت گفت که آمریکا در حال گفت و گو با دیگر کشورها در مورد رفتارهای بی ثبات کننده ایران در منطقه است تا نظارت بیشتری بر رفتارهای ایران داشته باشند.

از سوی دیگر، نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد نیز در واکنش به سخنان حسن روحانی گفت ایران نمی‌تواند جهان را به گروگان بگیرد.

نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد همچنین گفت، جمهوری اسلامی ایران «به دلیل پرتاب‌های موشکی، حمایت از تروریسم، نادیده گرفتن حقوق بشر، و نقض قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد، باید مسئول شناخته شود.»

رئیس جمهوری ایالات متحده که نارضایتی خود را از برجام پنهان نکرده، گفته است توسعه برنامه موشکی و فعالیت‌های بی‌ثبات کننده ایران در خاورمیانه در تناقض با برجام است و در گزارش سوم دولت، پایبندی تهران به برجام تایید نخواهد شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG