لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۱۷

اشرف غنی: اعتماد به شرکای بین‌المللی اشتباه بود


اشرف غنی - آرشیو
اشرف غنی - آرشیو

محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری پیشین افغانستان، در مصاحبه‌ای با بی‌بی‌سی گفته است که اعتماد به شرکای بین‌المللی از جمله ایالات متحده اشتباه او بوده است.

به گزارش بخش دری صدای آمریکا، اشرف غنی در این مصاحبه مدعی شده است که شرکای خارجی او را قربانی کردند تا بار مسئولیت هرج و مرج و بحران موجود در افغانستان را به دوش‌ او بیاندازند.

آقای غنی در مصاحبه با رادیو بی‌‌بی‌سی گفت که خشم مردم افغانستان که وی را مقصر تسلط طالبان بر افغانستان و وضعیت پیش آمده در آن کشور می‌دانند، قابل درک است.

او این مصاحبه را با نیک کارتر، رئیس پیشین ستاد نیروهای مسلح بریتانیا، انجام داده است.

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، روز دوشنبه ۲۵ مرداد در یک سخنرانی در کاخ سفید از تصمیم خود برای خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان دفاع کرد و گفت از این تصمیم «پشیمان» نیست، اما اشاره کرد که دولت افغانستان زودتر از آنچه تصور می‌شد سقوط کرد.

آقای بایدن در آن سخنرانی گفت در آخرین دیدار خود با اشرف غنی، از او خواسته بود به فساد در افغانستان پایان دهد و نیروهای نظامی افغان را برای جنگ داخلی آماده کند. بایدن گفت غنی در این مورد به او اطمینان داده بود اما به گفته رئیس جمهوری آمریکا معلوم شد که رئیس جمهوری افغانستان در «اشتباه» بوده است.

اشرف غنی خروج خود را از افغانستان «تصمیم ناگهانی» خواند و گفت که این تصمیم زمانی اتخاذ شد که به وی گفته شد که نیروهای امنیتی قادر به محافظت از ارگ و کابل نیستند.

رئیس جمهوری پیشین افغانستان در تاریخ ۱۵ اوت از افغانستان فرار کرد.

در همین حال، زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه پیشین ایالات متحده برای صلح در افغانستان، حدود سه هفته پیش در مصاحبه با صدای آمریکا گفت که توافقنامه دوحه فرصت گفتگو‌های بین الافغانی را ایجاد کرد، اما به گفته وی جمهوری افغانستان و گروه طالبان هر دو در ناکامی آن باید مقصر شناخته شوند.

XS
SM
MD
LG