لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۱ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۱۴

بایدن از تصمیم برای خروج از افغانستان دفاع کرد: آمریکا نمی‌توانست به نظامیان افغان «اراده» جنگیدن بدهد


جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، روز دوشنبه ۲۵ مرداد در یک سخنرانی در کاخ سفید آخرین تحولات افغانستان را با مردم ایالات متحده و جامعه جهانی در میان گذاشت و از تصمیم خود برای خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان دفاع کرد و گفت از این تصمیم «پشیمان» نیست اما اشاره کرد که دولت افغانستان زودتر از آنچه تصور می‌شد سقوط کرد.

آقای بایدن گفت آمریکا بیست سال قبل با هدفی مشخص وارد افغانستان شد و آن هدف «ملت سازی» و یا ایجاد «یک دموکراسی» متحد متمرکز نبود. او با اشاره به کشته شدن اسامه بن لادن، رهبر گروه القاعده در یک دهه پیش، گفت هدف آمریکا «جلوگیری از یک حمله تروریستی» در داخل آمریکا بود و ماموریت آمریکا باید روی مبارزه با تروریسم متمرکز باشد.

آقای بایدن همچنین گفت دولت ترامپ با طالبان در زمینه خروج آمریکا به توافق رسیده بود و کاهش نیروها از زمان دولت قبل آغاز شده بود. رئیس جمهوری آمریکا گفت ایالات متحده توانست القاعده را تضعیف کند، تروریسم را ناکام بگذارد، و هرگز تسلیم نشد. آقای بایدن گفت در صورت لزوم، در خصوص تروریسم در افغانستان «به سرعت اقدام خواهیم کرد.»

جو بایدن با تشریح اوضاع افغانستان و با بیان اینکه او از دیدن آنچه در روزهای گذشته در آن کشور گذشته ناراحت است گفت نیروهای نظامی افغانستان اراده‌ای برای جنگیدن از خود نشان ندادند و آمریکا اگرچه در طول بیست سال گذشته هزاران میلیارد دلار صرف آموزش و تجهیز نیروهای نظامی افغانستان کرد، اما نمی توانست «اراده» جنگیدن برای آینده را به آنها ببخشد.

او تاکید کرد آمریکا نمی تواند کاری را انجام دهد که ارتش افغانستان مایل به انجام آن نبود. او همچنین گفت که رهبران افغانستان از این کشور گریختند.

جو بایدن گفت در آخرین دیدار خود با اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان از او خواسته بود به فساد در آن کشور پایان دهد و نیروهای نظامی افغانستان را برای جنگ داخلی آماده کند. بایدن گفت غنی در این مورد به او اطمینان داده بود اما معلوم شد رئیس جمهوری افغانستان در «اشتباه» بوده است.

رئیس جمهوری ایالات متحده تاکید کرد از تصمیم خود برای خروج از افغانستان پشیمان نیست و مایل نبود مسئولیت خروج نیروهای آمریکا پس از او بر دوش رئیس جمهور بعدی آمریکا بیافتد.

به گفته بایدن، چین و روسیه تمایل دارند آمریکا منابع خود را به شکل بی نهایت در افغانستان صرف کند، اما او چنین کاری نمی کند.

رئیس جمهوری آمریکا با تاکید بر ادامه حمایت آمریکا از مردم افغانستان گفت از دیپلماسی برای جلوگیری از خشونت در آن کشور استفاده می کند.

بایدن گفت حقوق بشر هسته مرکزی سیاست خارجی آمریکاست اما باید از طریق دیپلماسی کار کنیم.

رئیس جمهوری آمریکا با اشاره به عملیات خروج کارکنان آمریکا، کارکنان کشورهای متحد آمریکا، و افغان های واجد شرایط گفت به طالبان گفته‌ایم اگر در این عملیات اخلال کند پاسخ نظامی ما محکم و ویرانگر خواهد بود.

آقای بایدن گفت از شرایط افغانستان محزون است اما باید تمرکز آمریکا متوجه ماموریت ضدتروریسم در افغانستان و سایر مناطق دنیا باشد. او گفت از نیروهای آمریکایی نمی خواهد تا ابد درگیر «جنگ داخلی» یک کشور دیگر باشند. جو بایدن اضافه کرد ماموریت نظامی فعلی آمریکا کوتاه مدت است و تمرکز آن روی بیرون آوردن آمریکایی‌ها و متحدان در کمترین زمان و به یک صورت امن است و زمانی که این ماموریت پایان یابد، آمریکا به حضور نظامی خود در افغانستان و به «طولانی‌ترین جنگ آمریکا بعد از ۲۰ سال خون‌ریزی» پایان می‌دهد.

دولت افغانستان روز یکشنبه سقوط کرد و طالبان قدرت را در این کشور در دست گرفت.

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده روز یکشنبه مسلط شدن طالبان بر افغانستان و سقوط حتمی کابل را «بسیار ناراحت کننده» خواند و گفت نیروهای آمریکایی تلاش دارند شهروندان آمریکا و افغان‌های همکار آنان را از این کشور خارج کنند. آنتونی بلینکن همچنین در گفت وگو با شبکه خبری سی‌ان‌ان، افغانستان را متفاوت از ویتنام دانست و گفت خروج نیروهای ایالات متحده مشابه اقدام آمریکا در خروج نیروهایش از سایگون در پایان جنگ ویتنام نیست چرا که به گفته آقای بلینکن آمریکا ماموریت خود در افغانستان را کامل کرده است.

با پیشروی گروه طالبان و ورود پیکارجویان این گروه به کابل، اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان به همراه معاون خود و سایر مقامات ارشد افغانستان این کشور را ترک کرد. اشرف غنی ساعاتی پس از ترک کشور در پیامی در فیس‌بوک نوشت برای جلوگیری از خونریزی و ویرانی کابل، افغانستان را ترک کرده است.

XS
SM
MD
LG