لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۲۰

سازمان ملل: از زمان به قدرت رسیدن طالبان بیش از ۱۰۰ نیروی سابق امنیتی افغانستان کشته‌ شده‌اند


پیکارجویان طالبان - آرشیو
پیکارجویان طالبان - آرشیو

سازمان ملل متحد روز سه شنبه اعلام کرد که از زمان تسلط طالبان در ماه اوت تاکنون بیش از ۱۰۰ نفر از اعضای سابق نیروهای امنیت ملی افغانستان و نیروهای دیگر توسط این گروه اسلامگرا کشته شده‌اند. به گفته سازمان ملل،گروه طالبان پسران کودک را به عنوان سرباز استخدام می‌کند و حقوق زنان را زیر پا می‌گذارد.

ندی الناشف، معاون کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد گفت که علاوه بر این، دست‌کم ۵۰ فرد مظنون به عضویت در یکی از شاخه های محلی گروه «دولت اسلامی» یا «داعش خراسان» که گفته می‌شود با طالبان خصومت ایدئولوژیک دارد، از طریق به دار آویخته شدن و یا گردن زدن کشته شده‌اند.

به نوشته رویترز، او در یک سخنرانی در شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد، طالبان را حکومتی توصیف کرد که دست به قتل‌های فراقانونی در سراسر کشور می‌زند و حقوق اولیه زنان و دختران افغان را محدود می‌کند.

الناشف گفت که خانواده‌های افغان در این زمستان با «فقر شدید و گرسنگی» روبرو هستند و گزارش های مربوط به کار کودکان، ازدواج‌های زودهنگام و «حتی فروش کودکان» وجود دارد.

او گفت که در چندین مورد قتل نسبت داده شده به طالبان، اجساد در انظار عمومی به نمایش گذاشته شدند و این باعث تشدید ترس در میان مردم شده است.

XS
SM
MD
LG