لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۴۹

برگزاری کنفرانس اسلامی در پاکستان برای رسیدگی به شرایط افغانستان؛ موافقت با تشکیل صندوق امانی


پرچم طالبان بر روی یک دیوار خارج از محوطه سفارت ایالات متحده در کابل، افغانستان. ۲۰ شهریور ۱۴۰۰
پرچم طالبان بر روی یک دیوار خارج از محوطه سفارت ایالات متحده در کابل، افغانستان. ۲۰ شهریور ۱۴۰۰

در نشست فوق‌العاده وزیران خارجه کشورهای اسلامی با تاسیس یک صندوق امانی برای کمک به افغانستان موافقت شد.

به گزارش رویترز، کشورهای اسلامی روز یکشنبه ٢٨ آذر در تلاش جهت یافتن راهی برای رسیدگی به بحران فزاینده اقتصادی و انسانی افغانستانی، که از زمان روی کار آمدن گروه اسلام‌گرای طالبان بدتر شده است، گرد هم آمدند. در این نشست فوق‌العاده، همچنین نمایندگانی از ایالات متحده، چین، و روسیه شرکت کردند.

خبرگزاری رویترز به نقل از شاه محمود قریشی، وزیر خارجه پاکستان، گزارش داد، صندوق مزبور تحت بانک توسعه اسلامی و با همکاری سایر گروه‌ها، جهت ارسال کمک‌ها به افغانستان تاسیس می‌شود.

در این نشست همچنین از ایالات متحده و سایر کشورها درخواست شد برای آزادسازی بیش از ١٠ میلیارد دلار پول افغانستان، که پس از تصرف قدرت توسط طالبان مسدود شده است، اقدام کنند.

عمران خان، نخست وزیر پاکستان در سخنان روز یکشنبه خود در کنفرانس کشورهای اسلامی گفت: «اگر فورا اقدامی صورت نگیرد، افغانستان به سمت هرج و مرج پیش می رود.»

او گفت: «آشوب به سود هیچ کس نیست.» نخست وزیر پاکستان گفت یک بحران آوارگان و خشونت بیشتری از سوی داعش نیز ممکن است به دنیال این شرایط به راه افتد.

بسیاری از مردم افغانستان، پاکستان را متهم کرده‌اند که به روی کار آمدن طالبان کمک کرده است.

وضعیت اضطراری در افغانستان به گونه‌ای است که میلیون‌ها نفر با شروع زمستان، با خطر گرسنگی روبرو هستند. اما جامعه بین‌المللی برای کمک به حکومت طالبان که قدرت را در ماه اوت به دست گرفت، میلی نشان نداده است.

بازگشایی سریع سیستم بانکی افغانستان و کمک دسته‌جمعی با مشارکت سازمان ملل متحد و نهادهای بانکی بین‌المللی، از دیگر درخواست‌های مطرح‌شده در این نشست بود.

امیرخان متقی، وزیر خارجه فعلی طالبان، نیز در این نشست با بیان این که حکومت طالبان «صلح و امنیت را احیا کرده» و برای رسیدگی به خواسته‌های دولت فراگیرتر با رعایت حقوق بشر، از جمله حقوق زنان، اقدامات زیادی انجام داده است، گفت‌: «همه باید بپذیرند که انزوای سیاسی افغانستان برای هیچ‌کس سودمند نیست، بنابراین ضروری است که همه از ثبات حاکم حمایت کرده و از آن از لحاظ سیاسی و اقتصادی حمایت کنند.»

در بیانیه پایانی این نشست همچنین گفته شده که دسترسی افغانستان به منابع مالی خود در خارج از کشور، برای جلوگیری از فروپاشی اقتصادی بسیار مهم است و راه های واقع بینانه برای آزادسازی میلیاردها دلار ذخایر مسدود شده بانک مرکزی افغانستان باید مورد بررسی قرار گیرد.

وضعیت اقتصادی افغانستان پس از تصرف این کشور توسط طالبان بسیار وخیم گزارش شده است.

بر اساس گزارش‌ها طالبان از زمان روی کار آمدن در افغانستان حقوق بشر را در موارد متعدد از جمله با محدود کردن حضور زنان در جامعه، نقض کرده است و قتل‌های خودسرانه بسیاری نیز درافغانستان از زمان روی کار آمدن طالبان گزارش شده است.

گزارش‌های متعددی نیز از ورود آوارگان افغان به ایران حکایت دارد که سعی دارند از دست طالبان فرار کنند.

در نشست دو روزه در اسلام آباد، پایتخت پاکستان، نمایندگانی از سازمان ملل متحد و نهادهای مالی بین‌المللی و همچنین از قدرت‌های جهانی از جمله ایالات متحده، اتحادیه اروپا، و ژاپن حضور دارند.

بنا بر بیانیه‌ای که شامگاه یکشنبه ۲۱ آذر توسط دفتر سخنگوی وزارت خارجه آمریکا منتشر شد، آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، در دیدار با همتای قطری خود تازه‌ترین تحولات درباره وضعیت در افغانستان را مورد بررسی قرار داد.

مارتین گریفیتس، معاون سازمان ملل متحد در امور بشردوستانه و هماهنگ‌کننده امداد اضطراری، هشدار داده ممکن است ٩٧ درصد کل جمعیت افغانستان زیر خط فقر قرار بگیرند. وی همچنین گفته هزینه سوخت در افغانستان ۴۰ درصد افزایش یافته و بیشتر خانواده‌ها حدود ٨٠ درصد درآمد خود را صرف خریدن غذا می‌کنند.

XS
SM
MD
LG