لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۲۴

جو بایدن از خارج ساختن نیروهای آمریکایی از افغانستان دفاع کرد


رئیس جمهوری آمریکا در جریان سخنرانی روز سه‌شنبه در کاخ سفید
رئیس جمهوری آمریکا در جریان سخنرانی روز سه‌شنبه در کاخ سفید

جو بایدن رئیس جمهوری ایالات متحده یک روز پس از پایان حضور نظامی آمریکا در افغانستان پس از دو دهه، از تصمیمش برای خارج کردن ارتش آمریکا از آن کشور دفاع، و دولت قبلی آمریکا و دولت افغانستان را مقصر آشفتگی در خارج کردن اتباع آمریکا و افغانستانی‌های آسیب‌پذیر معرفی کرد.

رئیس جمهوری ایالات متحده روز سه‌شنبه نهم شهریور و در سخنرانی نیم ساعته خود گفت: وقتی من وارد کاخ سفید شدم، طالبان در بهترین موقعیت نظامی خود بود و نصف افغانستان را کنترل می‌کرد. بنابراین یا باید خارج می‌شدیم یا افزایش منازعه پیش می‌آمد. دولت پیش از من با طالبان توافق کرده بود که آخرین روز حضور ما در آن کشور اول ماه مه است. همچنین برپایه توافق دولت پیشین آمریکا با طالبان بیش از پنج هزار از جنگجویان طالبان و رهبران آنها آزاد شدند.

جو بایدن افزود: اگر بیشتر می‌ماندیم باید وارد دهه سوم حضور نظامی در آن کشور می‌شدیم.

او در ادامه گفت: ماموریت ما مبارزه با تروریسم بود نه ساختن یک دولت دموکراتیک در افغانستان؛ چیزی که برای سال‌های طولانی نداشته است. ما از این تجربه درس گرفته‌ایم.

رئیس جمهوری آمریکا ادامه داد: به رغم حضور گروه‌های تروریستی در برخی از کشورها ما می‌توانیم تروریست‌ها را در هر مکان و زمان نابود کنیم و نیاز به حضور نیروی نظامی در محل نداریم.

جو بایدن در مورد عملیات خروج گفت: من تصمیم به خروج را در ماه آوریل اعلام کردم و مهلت آخرین روز ماه اوت را به عنوان پایان حضور نظامی بیان کردم با این تصور که نیروی نظامی افغانستان که هزاران میلیارد دلار صرف تجهیز و آموزش آن کردیم توان مقاومت در برابر طالبان را دارد. اما به علت وجود فساد و سوءمدیریت، سریعتر از آنکه تصور می‌شد از هم فروپاشید.

او در ادامه گفت: در ظرف کمی بیش از دو هفته ارتش آمریکا بیش از ۱۲۰هزار تن را از افغانستان خارج کرد که بین یکصد الی ۲۰۰ شهروند آمریکایی در آن کشور مانده‌اند قصدهایی برای ترک دارند.

او گفت عمدتا کسانی که مانده‌اند دو تابعیتی هستند که پیشتر خودشان می خواستند به خاطر ریشه‌های خانوادگی در افغانستان بمانند اما برای کسانی که بخواهند خارج شوند ضرب‌الاجلی نیست و ما متعهد به خارج کردن آنها هستیم اگر آنها بخواهند.

جو بایدن به انتقادات در مورد اینکه باید خارج کردن اتباع را زودتر شروع می‌کرد نیز پاسخ داد و گفت: خارج کردن اتباع کشور درگیر هر جنگی، هیچگاه به صورت منظم صورت نمی‌گیرد و همواره آشفتگی به دنبال دارد.

رئیس جمهوری ایالات متحده با هشدار به طالبان گفت: عملکرد آنها و نه گفته‌هایشان، ملاک رویکرد آتی جامعه جهانی با آنها است.

جو بایدن افزود: آنها باید به قطعنامه شورای امنیت ملل متحد که از طالبان خواسته آزادی عمل به افغانستانی‌هایی که بنا به ترک کشور را دارند بدهد، احترام بگذارند.

جن ساکی سخنگوی کاخ سفید پیشتر در مورد اهرم‌هایی که دولت آمریکا در اختیار دارد که در صورت ممانعت طالبان از خارج شدن اتباع افعانستان به کار گیرد گفته بود: کنترل دسترسی به بازارهای جهانی برای طالبان یکی از این اهرم‌ها است. خانم ساکی افزود: اعمال تحریم بر طالبان به رفتار آنها بستگی دارد.

ژنرال کنت مک‌کنزی، فرمانده سنتکام، روز دوشنبه هشتم شهریور با حضور در کنفرانس خبری در پنتاگون خبر خروج تمامی نیروهای نظامی آمریکایی از افغانستان را اعلام کرد.

لوید آستین، وزیر دفاع ایالات متحده، ساعاتی پس از اعلام خروج کامل نیروهای نظامی آمریکا و تکمیل ماموریت بیرون بردن غیرنظامیان از آن کشور، با انتشار بیانیه‌ای آن را «پایان طولانی‌ترین جنگ آمریکا» خواند.

  • 16x9 Image

    فرهاد پولادی

    متولد تهران در مهرماه ۱۳۵۱، پس از هشت سال تدریس زبان انگلیسی در کانون زبان ایران؛ از سال ۱۳۷۷ خبرنگار ایرنا شد.
    از سال ۱۳۸۲ خبرنگار خبرگزاری فرانسه در تهران بود. ماموریت خبری فرانس پرس فرصت سفر به عراق، عربستان سعودی، لبنان، استانبول، مسکو و آلماتی را برای او فراهم کرد.

XS
SM
MD
LG