لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۵۴

لس آنجلس تایمز: ایران میزبان ده درصد کل جمعیت افغانستان است


نیروهای طالبان در حال بررسی گذرنامه‌ها در مرز با ایران، گذرگاه اسلام قلعه - نوامبر ۲۰۲۱
نیروهای طالبان در حال بررسی گذرنامه‌ها در مرز با ایران، گذرگاه اسلام قلعه - نوامبر ۲۰۲۱

روزنامه لس‌آنجلس تایمز در گزارشی درباره نگرانی از بازگردانده شدن آوارگان افغانستانی از ایران می‌نویسد که ایران اکنون «معادل ۱۰درصد کل جمعیت افغانستان» را در خود جای داده است.

به نوشته این روزنامه، از زمان روی کار آمدن طالبان در اواسط ماه اوت، هزاران نفر از مردم افغانستان سعی کرده‌اند وارد ایران شوند و از آن زمان حدود ۴۰۰هزار افغانستانی از مسیرهای مختلف خود را به ایران رسانده‌اند.

به نوشته لس آنجلس تایمز این رقم سه برابر تعداد افغانستانی‌هایی است که نیروهای ایالات متحده و سایر کشورهای ناتو در روزهای آشفته پس از تسلط طالبان بر پایتخت، از افغانستان خارج کردند.

لس آنجلس تایمز می‌نویسد صدهاهزار افغانستانی‌ که بدون مدارک مهاجرتی در ایران زندگی می‌کنند نگران گرفتار شدن در تلاش‌های فزاینده‌ مقامات ایران برای بازگردانده شدن به سرزمین مادری‌ خود هستند، جایی که سرنوشت نامعلومی در انتظار آنها است.

روی کار آمدن طالبان در افغانستان نگرانی‌‌های بسیاری را در بین افغانستانی‌های ساکن ایران، به ویژه آنهایی که پشتون نیستند، برانگیخته است.

این روزنامه می‌گوید اکثریت بزرگ پناهندگان در ایران از اقوام تاجیک، ازبک، یا هزاره هستند که به طور معمول علیه آنها تبعیض شده است. لس آنجلس تایمز می‌نویسد که هزاره‌ها، به عنوان مسلمانان شیعه، مورد کینه پشتون‌های طالبان هستند.

گروه‌های حقوق بشری می‌گویند علی‌رغم این که حاکمان جدید افغانستان با لبخند، تکثرگرایی تساهل‌آمیز را وعده‌ داده‌اند، هزاره‌ها مدت‌ها است که هدف قتل‌های دسته‌جمعی و دیگر جنایات بوده‌اند، جنایاتی که در حکومت طالبان ادامه یافته است.

XS
SM
MD
LG