لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۵۵

ده‌ها هزار نفر در واشنگتن ضمن حمایت از اسرائیل، یهودی‌ستیزی را محکوم کردند


راهپیمایی طرفداران اسرائیل
راهپیمایی طرفداران اسرائیل

ده‌ها هزار نفر در شهر واشنگتن، پایتخت آمریکا، سه‌شنبه ۲۳ آبان در راهپیمایی بزرگی ضمن حمایت از اسرائیل، یهودی‌ستیزی فزاینده را محکوم کردند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، این برنامه با عنوان «راهپیمایی برای اسرائیل» برگزار شد و شرکت‌کنندگان با این کشور در جنگ با حماس ابراز همبستگی کردند.

این راهپیمایی تحت تدابیر ویژه امنیتی برگزار شد و پلیس تعدادی از خیابان‌های بخش‌های عمده‌ای از مرکز شهر واشنگتن را بست. شرکت‌کنندگان در یک روز آفتابی با در دست داشتن پرچم‌های اسرائیل ‌و آمریکا در محوطه‌ موسوم به «نشنال مال» اجتماع کردند.

یکی از حاضرین که از ایالت نیوجرسی آمده بود و اصالتا اسرائیلی بود، به رویترز گفت: «ما اینجا هستیم تا به جهان نشان دهیم که دیگر نابود نخواهیم شد.»

در هفته‌های اخیر اعتراضات و تظاهرات عمومی زیادی از سوی طرفداران اسرائیل و فلسطینی‌ها در نقاط مختلف جهان برگزار شده است.

راهپیمایی طرفداران اسرائیل
راهپیمایی طرفداران اسرائیل

در حمله تروریستی ۱۵ مهر حماس به جنوب اسرائیل دست‌کم ۱۲۰۰ تن کشته شدند و ستیزه‌جویان این گروه فلسطینی حدود ۲۴۰ نفر را به گروگان گرفتند. این حمله واکنش شدید اسرائیل، محاصره، و حملات هوایی و زمینی به نوار غزه، منطقه تحت کنترل حماس را به دنبال داشت. به گفته مقامات فلسطینی در جریان حملات اسرائیل تاکنون ۱۱ هزار تن کشته شدند که حدود ۴۰ درصد آنها کودکان هستند.

علاوه بر تظاهرات طرفداران اسرائیل و فلسطینی‌ها، ادامه جنگ در غزه باعث افزایش حوادث یهودی‌ستیزانه و اسلام‌هراسی در آمریکا، از جمله حملات خشونت‌آمیز، یا آزار و اذیت در فضای مجازی شده است.

به گفته برگزارکنندگان، حدود ۲۰۰ هزار نفر در راهپیمایی سه‌شنبه در شهر واشنگتن حضور داشتند. آنها ضمن نشان دادن حمایت آمریکا از اسرائیل، خواستار آزادی گروگان‌ها شدند و خشونت‌ها و آزارهای یهودی‌ستیزانه را محکوم کردند.

یکی از حاضرین با ابراز تأسف از تلفات غیرنظامیان فلسطینی در غزه و مخالفت با آتش‌بس، به رویترز گفت که تنها راه پایان دادن به درگیری نابودی حماس است زیرا این گروه علاقه‌ای به صلح ندارد.

راهپیمایی طرفداران اسرائیل
راهپیمایی طرفداران اسرائیل

بزرگترین تظاهرات مرتبط با جنگ اخیر در پایتخت آمریکا، ۱۳ آبان با حضور هزاران نفر برگزار شد و شرکت‌کنندگان از آمریکا، حامی اصلی اسرائیل، خواستار برقراری آتش‌بس شدند.

دولت بایدن درخواست‌ها برای برقراری آتش‌بس را رد می‌کند، اما از اسرائیل خواسته است تا فرصت‌هایی را برای انتقال غیرنظامیان به مکان‌های امن‌تر، و ورود کمک‌های بشردوستانه به غزه فراهم کند.

تعدادی از قانون‌گذاران آمریکایی نیز در این راهپیمایی شرکت داشتند و بر حمایت کامل کنگره ایالات متحده از اسرائیل تأکید کردند. یکی از این نمایندگان، سناتور چارلز شومر، رهبر اکثریت دموکرات سنا، و بالاترین مقام منتخب یهودی آمریکا بود.

به گفته پلیس، برقراری تدابیر امنیتی جنبه احتیاطی داشت و هیچ تهدید یا نگرانی خاصی درباره برگزاری این راهپیمایی وجود نداشت.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG