لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۴۶

اقدام آمریکا علیه دو گروه مورد حمایت جمهوری اسلامی: زیرساخت‌های مالی حماس را تخریب می‌کنیم


محمدجواد ظریف (چپ) و محمود الزهار (وسط) از سران حماس در تهران- دی ۱۳۹۷
محمدجواد ظریف (چپ) و محمود الزهار (وسط) از سران حماس در تهران- دی ۱۳۹۷

آمریکا روز سه‌شنبه دور سوم تحریم‌ها علیه حماس را به دنبال حمله ناگهانی ۱۵ مهر این گروه به جنوب اسرائيل اعمال کرد. این تحریم‌ها، رهبران و تامین‌کنندگان بودجه حماس را هدف قرار می‌دهد.

وزارت خزانه‌داری آمریکا در بیانیه‌ای گفت این تحریم‌ها را با هماهنگی بریتانیا اعمال کرده و با این تحریم‌ها، مقامات اصلی حماس و روش‌هایی که جمهوری اسلامی از طریق آنها از حماس و همچنین «گروه جهاد اسلامی فلسطین» حمایت می‌کند، هدف قرار داده است.

آمریکا، اتحادیه اروپا، و ژاپن گروه شبه‌نظامی حماس را که تحت حمایت جمهوری اسلامی قرار دارد، به عنوان یک گروه تروریستی شناسایی کرده‌اند.

وزیر خزانه داری آمریکا، جنت یلن، در بیانیه‌ای گفت: «ایالات متحده به همکاری با شرکای ما از جمله بریتانیا ادامه می‌دهد تا حماس را از توانایی جمع آوری و استفاده از منابع مالی برای انجام جنایات خود محروم کند.»

خانم یلن گفت: «اقدامات حماس رنج بسیار زیادی ایجاد کرد و نشان داد که تروریسم در انزوا رخ نمی‌دهد. ما به همراه شرکای خود قاطعانه به سمت تخریب زیرساخت‌های مالی حماس، قطع [دسترسی] آنها به منابع مالی خارجی و مسدود کردن کانال‌های مالی جدیدی که آنها برای اقدامات شنیع خود به دنبال آنها هستند، حرکت می‌کنیم.»

به گزارش رویترز، اسرائیل می‌گوید در مرگبارترین روز تاریخ ۷۵ ساله خود، حماس در حمله‌ ۱۵ مهر صدها نفر را کشت و حدود ۲۴۰ نفر را با خود گروگان گرفت و به غزه برد.

بر اساس یک گزارش روزنامه تایمز اسرائيل، اسرائيل پیشتر اعلام کرده بود که حدود ۱۴۰۰ نفر در حمله حماس کشته شده‌اند اما این رقم را اصلاح کرد و گفت حدود ۱۲۰۰ نفر کشته شده‌اند. اسرائيل می‌گوید حدود ۱۵۰۰ عضو حماس نیز طی آن حمله کشته شدند.

از جمله افرادی که واشنگتن آنها را تحریم کرد محمود خالد الزهار، یکی از اعضای ارشد و یکی از بنیانگذاران حماس، نماینده گروه «جهاد اسلامی» در ایران و معاون دبیرکل «جهاد اسلامی» مستقر در دمشق و رهبر شاخه شبه نظامی «جهاد اسلامی» هستند.

یک صرافی مستقر در لبنان به نام «نبیل شومان» نیز تحریم شد. وزارت خزانه داری آمریکا این شرکت را متهم کرد که به عنوان مجرای انتقال وجوه به حماس عمل کرده است و گفت این صرافی ده‌ها میلیون دلار به حماس منتقل کرده است.

اقدامات روز سه‌شنبه هر گونه دارایی‌های تحریم‌ شده‌ها در ایالات متحده را مسدود می‌کند و به طور کلی آمریکایی‌ها را از معامله با آنها منع می‌کند. کسانی که با آنها معاملات خاصی انجام می دهند نیز در معرض خطر تحریم شدن قرار می گیرند.

XS
SM
MD
LG