لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۴۳

حفر گور دسته‌جمعی در بیمارستان شفا؛ اسرائیل پیشنهاد انتقال نوزادان را مطرح کرد


نوزادان در یکی از بیمارستانهای غزه. آرشیو
نوزادان در یکی از بیمارستانهای غزه. آرشیو

خبرگزاری رویترز در گزارشی اعلام کرد فلسطینی‌هایی که در بزرگترین بیمارستان غزه، بیمارستان شفا، گرفتار شده‌اند روز سه‌شنبه ۲۴ آبان یک گور دسته‌جمعی برای دفن بیمارانی حفر کردند که در جریان محاصره اسرائیل جان باختند.

بر اساس این گزارش، به رغم پیشنهاد اسرائیل برای ارسال محفظه مخصوص (انکوباتور) قابل حمل برای انتقال نوزادان، مقامات می‌گویند هنوز برنامه‌ای برای تخلیه آنها وجود ندارد.

نیروهای اسرائیلی بیمارستان شفا در شهر غزه را محاصره کرده‌اند که به گفته آنها زیرزمینی شبه نظامیان حماس در طبقات زیرین آن مخفی شده‌اند .

حماس، این ادعا را رد می‌کند و می‌گوید ۶۵۰ بیمار و ۵ تا ۷ هزار غیرنظامی آواره در داخل محوطه بیمارستان، زیر آتش مداوم اسرائیل قرار گرفته‌اند.

آمریکا، اتحادیه اروپا، و ژاپن گروه شبه‌نظامی حماس را که تحت حمایت جمهوری اسلامی قرار دارد، به عنوان یک گروه تروریستی شناسایی کرده‌اند.

حماس همچنین مدعی است ۴۰ بیمار در روزهای اخیر جان خود را از دست داده‌اند که سه نوزاد نارس به دلیل از کار افتادن محفظه مخصوص به دلیل قطعی برق جزو قربانیان بوده‌اند.

سازمان بهداشت جهانی گفته است که سه روز بدون برق، آب و اینترنت بسیار ضعیف، به شدت به توانایی بیمارستان شفا برای ارائه خدمات پزشکی آسیب رسانده است و مرگ و میر بیماران به میزان قابل توجهی افزایش یافته است.

تدروس آدهانوم، دبیرکل سازمان بهداشت جهانی در بیانیه‌ای گفت که این بیمارستان کاربرد خود به عنوان یک مرکز درمانی را از دست داده است.

سرنوشت شهروندان، بیماران و کادر درمان که در بیمارستان محاصره‌شده شفا هستند تبدیل به کانون هشدار بین‌المللی از جمله از سوی ایالات متحده آمریکا شده است.

اشرف القدره، سخنگوی وزارت بهداشت غزه به خبرگزاری رویترز گفته است که حدود ۱۰۰ جسد در داخل بیمارستان در حال تجزیه هستند و راهی برای بیرون آوردن آنها وجود ندارد. او افزود که هیچ پوشش یا محافظی از صلیب سرخ ندارند.

دکتر احمد المخللاتی، جراح، از بیمارستان شفا به رویترز گفته است که خطر اصلی در حال حاضر، تجزیه اجساد در داخل بیمارستان است و انواع عفونت را پخش خواهد کرد.

دفن ۱۲۰ جسد به تجهیزات زیادی نیاز دارد و ساعت‌ها طول می‌کشد تا بتوان همه این اجساد را دفن کرد.

این پزشک گفته است که روز گذشته، پزشکان مجبور شدند بدون داشتن اکسیژن، عمل جراحی انجام دهند که بیهوشی عمومی را غیرممکن کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، پس از مرگ سه نوزاد، سی و شش نوزاد دیگر در بخش نوزادان بیمارستان باقی مانده‌اند و بدون فراهم شدن سوخت برای ژنراتورها، هشت نوزاد را در یک تخت قرار داده‌اند و تلاش می‌کنند تا جای ممکن آنها را گرم نگه دارند.

اسرائیل اعلام کرده است که محفظه مخصوص قابل حمل با باتری را در اختیار کادر درمان می‌گذارد تا بتوانند نوزادان باقیمانده را جابه‌جا کنند ولی سخنگوی‌ وزارت بهداشت غزه به رویترز گفته که هنوز هیچ تدارکی برای انجام چنین تخلیه‌ای انجام نشده است.

او تأکید کرده که هیچ مخالفتی با انتقال نوزادان به بیمارستان‌های مصر، کرانه باختری یا حتی اسرائیل ندارند.

اسرائیل محاصره بیمارستان شفا را تکذیب می‌کند و می‌گوید که مسیرهایی را برای خروج افراد داخل بیمارستان فراهم کرده است. پزشکان و مقامات داخل بیمارستان می‌گویند این درست نیست و کسانی که سعی می‌کنند بیمارستان را ترک کنند مورد حمله قرار می‌گیرند.

مقامات پزشکی در غزه تحت کنترل حماس می‌گویند که بیش از ۱۱ هزار نفر در حملات اسرائیل کشته شده‌اند که حدود ۴۰ درصد آنها کودک هستند و تعداد بی شماری دیگر زیر آوار گرفتار شده‌اند.

حدود دو سوم از جمعیت ۲.۳ میلیون نفری غزه بی‌خانمان شده‌اند.

نیروهای اسرائیلی در پایان ماه اکتبر حمله زمینی به غزه را آغاز کردند و از آن زمان، حلقه محاصره اطراف بیمارستان شفا را تنگ‌تر‌ کرده‌اند.

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا خواستار محافظت از بیمارستان‌ها شده است.

روز دوشنبه، ۲۲ آبان ارتش اسرائیل تصاویری را از سلاح‌هایی که حماس در زیرزمین بیمارستان سرطان کودکان «رنتیسی» ذخیره کرده بود، منتشر کرد.

حماس می‌گوید این تصاویر صحنه‌سازی هستند.

نیروهای اسرائیلی هشت فلسطینی را در کرانه باختری کشتند

در تحولی دیگر، پزشکان فلسطینی و رسانه‌های محلی اعلام‌ کردند که نیروهای اسرائیلی روز سه‌شنبه،۲۳ آبان دست‌کم هشت فلسطینی را در کرانه باختری کشتند که هفت نفر از آنها در درگیری در شهرک طولکرم در نزدیکی مرز با این کشور کشته شدند.

ارتش و پلیس اسرائیل اعلام کردند که نیروهای آنها برای دستگیری شبه‌نظامیان مظنون به تولکرم اعزام شده بودند ولی مورد حمله قرار گرفتند و در درگیری متعاقب آن چندین مرد مسلح فلسطینی کشته شدند.

ارتش و پلیس در بیانیه‌ای اعلام کردند که اسرائیل گروهی از فلسطینی‌ها را با حمله هوایی هدف گرفته است. خبرگزاری فلسطینی وفا اعلام کرد که این حمله هوایی توسط یک پهپاد انجام شد و سه نفر در جریان آن کشته شدند.
هنوز هیچ گروه مسلح فلسطینی اعلام نکرده است که اعضای خود را در این حادثه از دست داده است.

شاخه مسلح حماس می‌گوید آماده است تا ۷۰ زن و کودک گروگان‌گرفته در غزه را در ازای آتش‌بسی پنج روزه آزاد کند.

اسرائیل خواستار آزادی ۱۰۰ گروگان شده است و پیشنهاد آتش‌بس را رد کرده است و می‌گوید حماس از آن برای تجدید قوا استفاده خواهد کرد، اما گفته است که می‌تواند با «توقفی بشردوستانه» موافقت کند.

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، به خبرنگاران گفت که واشنگتن مایل است در چارچوب آزادی گروگان‌ها، شاهد توقف طولانی‌تر حملات باشد.

XS
SM
MD
LG