لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۰۵

اکران فیلم سینماگر اسرائیلی که در حمله حماس کشته شد؛ «پسر» روایت حمله حماس است


یاها‌و وینر و همسرش شایلی
یاها‌و وینر و همسرش شایلی

نمایش فیلمی با عنوان «پسر» در اسرائیل بازتاب زیادی در رسانه‌های خبری جهان داشته است. این اثر کوتاه ساخته یاها‌و وینر، سینماگر اسرائیلی است که در جریان حمله تروریستی ۱۵ مهر حماس کشته شد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، یاها‌و در سال ۲۰۰۸ (۱۳۸۷) و زمانی که ۲۲ سال داشت، شاهد مرگ پدر دوست صمیمی خود بود؛ او در اثر شلیک راکتی که توسط شبه‌نظامیان حماس از نوار غزه شلیک شده بود، جان باخت.

یاهاو تقریبا ۱۵ سال بعد و هنگامی که به فیلمسازی شناخته شده تبدیل شد، با الهام از این رویداد تلخ، فیلم کوتاه «پسر» را ساخت تا گوشه‌هایی از آسیب‌های روحی خود را به‌تصویر بکشد. اما در آستانه اکران فیلم در اسرائیل، خود یاهاو در اثر حمله غافلگیرکننده حماس کشته شد.

او که در کیبوتص «کفار آزا» در مجاورت مرز غزه زندگی می‌کرد، پس از فراری دادن همسر و دخترش، شایلی و شایا، توسط شبه‌نظامیان این گروه فلسطینی به قتل رسید. یاهاو با ایجاد مانع مقابل پنجره ورود تروریست‌ها را به تاخیر انداخت و فرصتی برای همسر و دخترش فراهم کرد تا بگریزند، ولی بعد مهاجمین او را به گلوله بستند و نارنجکی به داخل منزل پرتاب کردند.

به گفته شایلی، همسر یاهاو، آنها فقط با یک نگاه کوتاه وداع کردند و فرصتی برای خداحافظی نداشتند.

یاها‌و وینر
یاها‌و وینر

پنج هفته پس از مرگ یاهاو وینر، فیلم «پسر» در تل‌آویو اکران شد؛ اثری که موضوع آن حملات راکتی حماس و اسرائیلی‌هایی بود که برای حفظ جان خود پناه گرفتند.

نمایش این فیلم در شرایطی که در جریان حمله اخیر شبه‌نظامیان این گروه فلسطینی به اسرائیل دست‌کم ۱۴۰۰ تن از جمله یاهاو کشته شدند، تماشاگران را متأثر کرد و بسیاری از آنها گریستند.

شایلی، همسر یاهاو که خود تدوینگر سینما است، با اشاره به شباهت عجیب فیلم با شرایط کنونی، می‌گوید که یاهاو با روایت تجربه تلخی که در گذشته شاهد آن بود، به همان طریق به قتل رسید. او در ادامه افزود: «من همیشه فکر می‌کنم که این یک دایره عجیب و غریب است.»

یاهاو و شایلی، که با هم در مدرسه فیلم تحصیل کردند، یک زوج هنری شناخته‌شده در کیبوتص کفار آزا بودند، از جوامع کوچک اسرائیلی که در امتداد مرز با غزه ساخته شده است. یاهاو، کارگردان، و شایلی، تدوینگر، آثار خود را با بودجه محدود می‌ساختند و از ساکنان محلی به‌عنوان بازیگر و عوامل تولید استفاده می‌کردند.

شایلی که به خاطر از دست دادن همسرش سخت متأثر است، او را «بهترین دوست و همکار» خود معرفی می‌کند.

شایلی در حال تدوین «افسانه کیبوتص»، پنجمین و آخرین فیلم یاهاو است که فیلمبرداری آن‌ پیش از حمله ۱۵ مهر حماس به پایان رسید. در این فیلم، هم یاهاو، و هم شایلی که در آن زمان باردار بود، بازی می‌کنند. سایر بازیگران نیز از ساکنان کیبوتص کفر آزا هستند و بسیاری از آنها در حمله اخیر کشته شدند.

شایلی با اشاره به اینکه باید این فیلم را بسازد، می‌گوید: «من مکانی را که زمانی داشتیم، نشان خواهم داد. این یک جامعه زیبا بود که همه برای زندگی در آن داوطلب شده بودند و به یکدیگر کمک می‌کردند.»

آمریکا، اتحادیه اروپا، و ژاپن گروه شبه‌نظامی حماس را که تحت حمایت جمهوری اسلامی قرار دارد، به عنوان یک گروه تروریستی شناسایی کرده‌اند.

XS
SM
MD
LG