لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۳۳

وزیر خارجه اسرائیل: گوترش شایسته رهبری سازمان ملل متحد نیست


الی کوهن، وزیر خارجه اسرائیل. آرشیو
الی کوهن، وزیر خارجه اسرائیل. آرشیو

الی کوهن، وزیر خارجه اسرائیل، روز سه‌شنبه ۲۳ آبان، آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل متحد، را فاقد شایستگی برای رهبری آن نهاد جهانی دانست.

به گزارش خبرگزاری رویترز، آقای کوهن با اعلام این‌که آقای گوترش شایسته سمت دبیر کلی سازمان ملل متحد را ندارد، اشاره کرد که او به اندازه کافی، گروه شبه‌نظامی حماس را محکوم نکرده، ضمن اینکه زیاده از حد به جمهوری اسلامی نزدیک است.

حماس که تحت حمایت‌های جمهوری اسلامی است، از سوی ایالات متحده، اتجادیه اروپا، اسرائیل و شماری دیگر از کشورهای جهان در فهرست گروه‌های تروریستی قرار دارد.

سخنان الی کوهن در یک کنفرانس مطبوعاتی در ساختمان ملل متحد در شهر ژنو سوئیس ابراز شد؛ سخنانی که نشان‌دهنده تشدید انتقادهای دولت اسرائیل از سازمان ملل متحد است.

وزیر خارجه اسرائیل گفت: «گوترش سزاوار رهبری سازمان ملل متحد نیست. فکر می‌کنم او همانند تمامی رهبران کشورهای آزاد باید آشکارا و با صدای بلند بگوید که غزه باید از بند حماس آزاد شود.»

وی افزود: «همه می‌گویند حماس بدتر از داعش است. چرا گوترش نمی‌تواند این را بگوید؟»

پیش از این نیز مقام‌های اسرائیلی از مواضع آقای گوترش در قبال جنگ در غزه انتقاد کرده‌اند. از جمله بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، گفته بود که گوترش، اسرائیل را محکوم می‌کند اما به جای آن، باید از حماس بخواهد قوانین بین‌المللی را تبعیت کند.

پس از آن، دبیر کل سازمان ملل متحد، روز یکشنبه ٢١ آبان، گفته‌های آقای نتانیاهو را درباره خود رد کرد.

او با اعلام این‌که «از همان ابتدا» حماس را محکوم کرده است، افزود: «اما یک اصل اساسی برای من وجود دارد؛ این‌که حماس برابر با مردم فلسطین نیست.»

آنتونیو گوترش همچنین گفت که نارضایتی‌های فلسطینیان به دلیل «۵۶ سال اشغال» است اگرچه «هیچکدام از این نارضایتی‌ها، حمله وحشیانه حماس را توجیه نمی‌کند.»

اشاره وی به حمله روز ۱۵ مهر شبه‌نظامیان حماس به اسرائیل بود. شبه‌نظامیان حماس در آن روز ۱۴۰۰ تن را کشتند که اکثر آنان غیر نظامی بودند. آنها همچنین بیش از ۲۴۰ تن را که اکثرا غیر نظامی و تبعه کشورهای دیگر بودند، به گروگان گرفتند و به غزه منتقل کردند.

پس از آن، اسرائیل نوار غزه را محاصره و حملاتی را به آنچه اهداف حماس خواند، آغاز کرد. مقامات حماس که کنترل غزه را در دست دارد، می گویند بیش از ۱۱ هزار تن کشته شده اند که اکثر آنها غیر نظامی هستند. در مقابل، اسرائیل این گروه تحت حمایت جمهوری اسلامی را متهم کرده است که از غیر نظامیان به عنوان سپر انسانی استفاده می‌کند.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، روز دوشنبه ۲۲ آبان هم گفت که غزه در حال تبدیل شدن به «گورستان کودکان» است و اشاره کرد: « حماس در شرایطی از غیرنظامیان به عنوان سپر انسانی استفاده می‌کند و موشک‌ به سمت اسرائیل پرتاب می‌کند که سازمان‌های بین‌المللی گزارش می‌دهند بیمارستان‌ها پر از بیمار شده‌ و غزه از کمبود شدید غذا و آب سالم رنج می‌برد.»

سخنان اخیر آنتونیو گوترش واکنش وزیر خارجه اسرائیل را به همراه داشت که در شبکه ایکس (توئیتر سابق) خطاب به گوترش نوشت: «شرم بر تو»

او به بیش از ۳۰ کودک از جمله یک نوزاد اسرائیلی اشاره کرد که «شاهد کشته شدن والدین» خود توسط نیروهای حماس بودند و در نوار غزه به گروگان گرفته شده‌اند.

الی کوهن نوشت: «مشکل غزه حماس است، نه اقدامات اسرائیل که قصد دارد این گروه تروریستی را نابود کند.»

XS
SM
MD
LG