لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۲۵

نهاد امدادرسانی سازمان ملل: ذخیره سوخت‌مان در غزه تمام شد


ساکنان فلسطینی نوار غزه در حال گریز از شمال و حرکت به سمت جنوب
ساکنان فلسطینی نوار غزه در حال گریز از شمال و حرکت به سمت جنوب

یک نهاد سازمان ملل فعال در زمینه امدادرسانی به پناهندگان فلسطینی می‌گوید که انبار ذخیره سوختش در نوار غزه خالی شده است و این سازمان دیگر قادر نخواهد بود به بیمارستان‌ها تجهیزات برساند، فاضلاب را تخلیه کند، و آب آشامیدنی ارائه دهد.

اونروا، سازمان رسیدگی به امور پناهندگان فلسطینی، که نام رسمی آن «سازمان امدادرسانی و امور پناهندگان فلسطینی در خاور نزدیک» است و از سازمان‌های وابسته به سازمان ملل متحد محسوب می‌شود، به حدود ۸۰۰ هزار نفر، معادل نیمی از جمعیت ساکن غزه که از خانه‌هایشان گریخته‌اند، پناه داده است.

این افراد در پی عملیات نظامی اسرائیل در واکنش به حملات مرگبار گروه حماس به جنوب اسرائیل در ۱۵ مهر گذشته خانه‌هایشان را ترک کردند.

گروه شبه‌نظامی حماس، که تحت حمایت مالی و نظامی جمهوری اسلامی است، روز ۱۵ مهر در یک حمله تروریستی به اسرائیل دست‌کم ۱۲۰۰ اسرائیلی عمدتا غیرنظامی را کشت و حدود ۲۴۰ نفر اسرائیلی و اتباع خارجی از جمله، کودکان، زنان، و سالمندان را ربود و به گروگان گرفت.

ایالات متحده، بریتانیا، کانادا، اتحادیه اروپا، ژاپن، اسرائیل و شمار دیگری از کشورها حماس را در فهرست سازمان‌های تروریستی طبقه‌بندی کرده‌اند.

فیلیپ لازارینی، کمیسر عمومی اونروا، روز دوشنبه ۲۲ آبان در شهر ژنو سوئیس گفت که انبار ذخیره سوخت استراتژیک این سازمان در مرز اسرائیل به تدریج خالی شده است. او افزود، درخواست این سازمان از ارتش اسرائیل برای تجدید سوخت ذخیره این انبار بی‌پاسخ مانده است.

اسرائیل با تاکید بر این که احتمال دارد سوخت برای عملکرد تهاجمی حماس به کار برود، از واردات سوخت به داخل غزه جلوگیری می‌کند.

این در حالی است که شمار زیادی از بیمارستان‌ها در غزه به دلیل صدمات ناشی از جنگ جاری یا فقدان سوخت تعطیل شده‌اند.

لازارینی همچنین گفت که بدون سوخت، کارخانه‌های نمک‌زدایی در غزه که برای دست‌کم ۲۹۰ هزار نفر آب آشامیدنی فراهم می‌کنند ناگزیر کارشان را در روز چهارشنبه ۲۴ آبان متوقف خواهند کرد.

پیشتر ارتش اسرائیل اعلام کرد که ۳۰۰ لیتر سوخت را برای «مصالح پزشکی فوری» بیمارستان شفا در شهر غزه عرضه کرده است، اما حماس مانع آن شد که این مرکز پزشکی آن را دریافت کند.

در بیانیه‌ای که ارتش اسرائيل در این رابطه منتشر کرد با استناد به شواهد دریافتی آمده است که «مقامات حماس مانع آن شدند که بیمارستان این سوخت را دریافت کند.»

منبع: رویترز

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG